البيع الإلكتروني المقترن بإحالة شحن المبيع على المُوَرِّد (dropshipping) دراسة فقهية تطبيقية
Stoksuz satiş yöntemi (dropshipping) üzerine fikhî
  1. Tez No: 940743
  2. Yazar: ABDELAZIZ IDZOUBAIR
  3. Danışmanlar: دكتور. عضو طالب KHALED DERSHWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günün koşulları ve gelişen teknoloji ile beraber ortaya çıkan ve dropshipping olarak adlandırılan bir satıcının elinde stok bulundurmadan sipariş alıp, müşteriye başka bir tedarikçi veya toptancı üzerinden ürün, mal veya hizmet sağlanması yoluyla e-ticaret gittikçe yaygınlık kazanmaktadır. Bu, karlı satış modellerinin en belirgin örneklerinden birini teşkil etmektedir. Ciddi anlamda yaygınlık kazanması, insanların buna meyletmesi ile meydana gelen bu yeni ticaret modelinin araştırılması ve buna ışık tutulması bu çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, adı geçen e-ticaret modeliyle alakalı kavramların açıklanması, Bu ticaret modelinin mahiyetini, bu akit içerisinde yer alan tarafları ve bunların rollerini incelemektedir. Bu aşamaların sonunda ise bu yöntemin fıkhî olarak incelenmesi ve doğru hükme ulaşılması hedeflenmiştir. Ayrıca bu modelde bulunması muhtemel İslam hukukuna aykırı durumlara da alternatif olabilecek çözümler bulunması amaçlanmıştır. Araştırmacı, çalışmasında belirttiği hedefleri gerçekleştirebilmek adına konuyla alakalı toplanması gereken veriyi kitaplar, akademik çalışmalar ve elektronik kaynaklardan elde etmede tümevarım yöntemini kullanmıştır. Ayrıca bu satış modelinin mahiyetinin belirtilmesi için betimleyici yöntem ile elde edilenlerin analizi ve değerlendirilmesi için de analitik yöntemden yararlanmıştır. Çalışmanın ulaştığı önemli sonuçlardan bazıları şunlardır. Çağdaş âlimler, bu elektronik satışın hangi fıkıh kategorisine girdiği konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bazıları bunun bir“selem satışı”olduğunu savunurken, bazıları da satıcının elinde bulunmayan bir malın satışı olarak değerlendirmiştir. Araştırmacı, bu görüşleri detaylı bir şekilde inceleyip tartıştıktan sonra ikinci görüşün daha isabetli olduğu kanaatine varmıştır. Buna göre, mağaza sahibinin elinde olmayan bir ürünü satması, işlemi geçersiz kılmaktadır. Zira satıcı; henüz mülkiyetinde bulunmayan, selem şartlarını taşımayan, teslim alınmamış ve garanti edilmemiş bir malı satmaktadır. Tüm bu unsurlar, İslam hukukunda yasaklanan durumlara işaret etmekte olup araştırmacı bu konuyu detaylı bir şekilde analiz etmiştir. Zikredilen ve cevazı noktasında sorun olan bu yöntemler yerine araştırmada komisyon yoluyla satış ve ücretli vekalet olmak üzere iki alternatif önerilmektedir. Çalışmada bunların elektronik ticarette ilgili hükümleri, ilke ve kaideleri de açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the development of e-commerce in our present era, a type of selling called“electronic selling combined with referring the shipment to the supplier”has emerged. This model of selling is one of the most prominent modern means of achieving profits. With the increasing adoption and popularity among people and the rarity of writings about it, this calls for a scientific research to clarify its issues. Hence, the importance of this study lies in explaining the concepts related to this electronic selling, describing its form, mentioning the parties involved and their roles, and indicating the possible jurisprudential classification to determine its legal ruling. The study also aims to suggest legitimate alternatives that can replace potential violations present in it. The researcher relied on the inductive method to collect and extrapolate what is related to the subject through books, scientific research, and electronic sources. In describing the model of this selling and illustrating its form, the descriptive method was used. To analyze and study all of this, the analytical method was employed. The study concluded several results, the most important of which are: the scholars differed on the appropriate classification of this electronic sale. Some considered it a sale of Salam, while others considered it a sale of what is not in the seller's possession. After studying and discussing these perspectives, the researcher favored the latter classification. That is, the store owner sells what he does not own, rendering the transaction invalid because the seller is selling something described in debt, which he does not own, and not according to the conditions of Salam. Additionally, the seller is selling what he has not yet received and guaranteed, all of which are prohibited actions, as the researcher explained in detail. Due to the result of the impermissibility of this electronic selling form, the researcher proposed two permissible alternatives : affiliate marketing and agency for a fee, explaining the related rulings and guidelines for dealing with them in e-commerce.