Toplumsal cinsiyete duyarlı eğitim programının okul öncesi öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet algısına etkisi
The effect of gender sensitive training program on preschool teacher candidates' perception of gender
- Tez No: 940744
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Eğitim Programının okul öncesi öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet algısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında karma yöntem araştırmalarından gömülü (içe yerleşik) desen kullanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde karma yöntem örnekleme tekniklerinden sıralı ve eşzamanlı karma yöntem örneklemi kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyete ilişkin konulara yönelik ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla bir ihtiyaç analizi süreci gerçekleştirilmiştir. İhtiyaç analizinin nitel boyutuna 251, nicel boyutuna 311 öğretmen adayı katılmıştır. İhtiyaç Analizi Formu ve Toplumsal Cinsiyet Algı Ölçeği (TCAÖ) yoluyla elde edilen verilerin analizi sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarına yönelik toplumsal cinsiyete ilişkin bir eğitimin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular çerçevesinde Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Eğitim Programı hazırlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında deney grubunda yer alan 29 ve kontrol grubunda yer alan 10 okul öncesi öğretmen adayıyla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonrası deney grubundaki katılımcılara eğitim programı uygulanmış ve eğitim programının okul öncesi öğretmen adaylarına olan etkisi incelenmiştir. Deney grubundaki okul öncesi öğretmen adaylarının görüşleri analiz edildiğinde, eğitim programının toplumsal cinsiyete ilişkin farkındalıklarını artırdığı ifadesinin öne çıktığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre deney grubundaki öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet algılarına ilişkin ön test son test puan farkları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunda yer alan öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet algılarında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Programın etki büyüklüğü incelendiğinde orta düzeyde bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu bulgular doğrultusunda Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Eğitim Programının okul öncesi öğretmen adaylarının toplumsal cinsiyet algısı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of the Gender-Sensitive Education Program on preschool teacher candidates' perceptions of gender. The study employed an embedded design, one of the mixed-method research approaches. Sequential and concurrent mixed-method sampling techniques were used to determine the study group. A needs analysis process was conducted to identify preschool teacher candidates' needs regarding gender-related issues. The qualitative dimension of the needs analysis included 251 participants, while the quantitative dimension involved 311 participants. Based on the analysis of data collected through the needs analysis form and the Gender Perception Scale (GPS), the necessity of providing gender-related training for preschool teacher candidates was identified. Accordingly, the Gender-Sensitive Education Program was developed. In the second phase of the study, focus group interviews were conducted with 29 teacher candidates in the experimental group and 10 teacher candidates in the control group. After the interviews, the training program was implemented with participants in the experimental group, and the program's impact on preschool teacher candidates was examined. Analysis of the experimental group participants' views revealed that the program significantly enhanced their awareness of gender issues. The results of the study indicated a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group regarding gender perceptions. However, no significant change was observed in the gender perceptions of the control group participants. The program's effect size was found to be moderate. Based on these findings, it was concluded that the Gender-Sensitive Education Program effectively influenced preschool teacher candidates' perceptions of gender.