Erken çocuklukta kodlama programının yürütücü işlev becerileri ve uzamsal algı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of coding program in early childhood on executive function skills and spatial perception
  1. Tez No: 940746
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖĞÜTCEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Araştırma“Erken Çocuklukta Kodlama Programı”nın 5-6 yaş arasındaki çocukların yürütücü işlev ve uzamsal algı becerileri üzerindeki etkililiğini incelemek amacıyla karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desende yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutu ön test- son test-kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desende, nitel boyutu durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Nicel çalışma grubunu Ankara il merkezindeki MEB'e bağlı resmi anasınıfları ve anaokulları içerisinden orta sosyoekonomik düzeyde yer alan, daha önce kodlamaya dair herhangi bir eğitim ve etkinliğe katılmamış 5-6 yaş arasındaki 68 çocuk, nitel çalışma grubunu beş deney grubu öğretmeni oluşturmaktadır. Dijital hikâyelerle robotsuz kodlama etkinliklerinin uygulandığı deney 1 grubunu 22 çocuk, dijital hikâyelerle robotlu kodlama etkinliklerinin uygulandığı deney 2 grubunu 24 çocuk, herhangi bir müdahalenin yapılmadığı kontrol grubunu ise 22 çocuk oluşturmaktadır. Program dokuz hafta süresince, haftada iki gün uygulanmıştır. Uygulamanın tamamlanması sonrasında son test verileri, son test verilerinin elde edilmesinden dört hafta sonra kalıcılık testi verileri elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS 27 paket programıyla, nitel veriler içerik analiziyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda programda yer alan dijital hikâyelerle robotlu kodlama etkinliklerinin deney 2 grubundaki çocukların bilişsel esneklik, çalışma belleği becerileri, 2B şekilleri tanıma, şekilleri oluşturma, mekânda konum ve alan tamamlama alt becerileri ile şekilleri tanıma ve uzamsal algı becerileri üzerinde; dijital hikayelerle robotsuz kodlama etkinliklerinin deney 1 grubundaki çocukların çalışma belleği becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğretmenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen bulguların, nicel sonuçları desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted using exploratory sequential design, one of the mixed research methods, to examine the effectiveness of the“Coding Program in Early Childhood”on the executive function and spatial perception skills of children aged 5-6 years. The quantitative dimension of the study was conducted in a quasi-experimental design with a pre-test, post test, follow-up test control group, and the qualitative dimension was conducted in a case study design. The quantitative study group consists of 68 children aged 5-6 from official kindergartens and preschools affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Ankara. These children are of middle socioeconomic level and have not previously participated in any training or activity on coding. The qualitative study group consists of five experimental group teachers. Experimental Group 1, in which coding activities without robots with digital stories were implemented, consisted of 22 children; experimental group 2, in which coding activities with robots with digital stories were implemented, consisted of 24 children, and the control group, in which no intervention was made, consisted of 22 children. The program was implemented for nine weeks, two days a week. After the implementation was completed, post-test data were obtained, and retention test data were obtained four weeks after the post-test data were obtained. The quantitative data obtained were analyzed using the SPSS 27 package program, and qualitative data were analyzed using content analysis. As a result of the study, it was concluded that coding activities with digital stories and robots in the program were effective on cognitive flexibility, working memory skills, 2D shape recognition, forming shapes, location in space, and area sub-skills, and shape recognition and spatial perception skills of children in the experimental group 2; while coding activities without robots with digital stories were effective on the working memory skills of children in the experimental group 1. It was also concluded that the results obtained from the teacher interviews supported the quantitative results.