Veled Çelebi, 'Türk Diline Medhal', (inceleme-metin-dizin)
'Türk Diline Medhal', by Veled Çelebi, (research-text-index)
- Tez No: 94075
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AVNİ GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRK DİLİNE MEDHAL, VELED ÇELEBİ Süleyman EFENDİOĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK 2000 - SAYFA: Jüri: Yrd. Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ Doç. Dr. Mukim SAĞIR Cumhuriyet dönemi, ünlü dil bilginlerimizden Veled Çelebi İzbudak'ın“Türk Diline Medhal”adlı eseri üzerinde yapılan bu çalışma; giriş, inceleme, metin ve dizin bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildi. İnceleme bölümünde“Türk Diline Medhal”, genel bir çerçeve içerisinde değerlendirildikten sonra kitapta yer alan konular beş ana başlık altında toplandı ve inceleme bu ana başlıklar altında oluşturuldu. Buna göre eser: 1. İmlâ / yazım kuralları 2. Sesbilgisi 3. Yapıbilgisi 4. Kökenbilgisi 5. Anlambilgisi, konulan yönünden incelenmiştir. Ayrıca eserde anlatılan konular, elden geldiğince, günümüz dilbilgisi ve dilbilim çalışmaları ışığında değerlendirilmiştir. Metin bölümünde eser, günümüz Türk Alfabesine çevrilmiş ve sadece eserde geçen bazı gramatikal şekiller ve örnekler transkripsiyonlu biçimleri ile aktarılmıştır. Dizin bölümü ise üç kısma ayrılmış; 1. Kısımda, metinde geçen örneklerin dizini, 2. Kısımda, metinde geçen gramer terimlerinin dizini, 3. Kısımda ise metinde geçen özel isimlerin dizini alfabetik olarak verilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Çalışmanın sonunda da yararlanılan kaynakların yer aldığı bir (bibliyografya) bulunmaktadır. Bibliyografyayı müteakiben ise eserin orijinalinden aldığımız birkaç örnek metin nüshası -fotokopi şeklinde- ek olarak sunulmuştur. Yapılan bu çalışma ile hedeflenen amaç, Türk Dili üzerine yazılmış ilk yapıtlardan sayılan“Türk Diline Medhal”adlı eserden hareketle dönemin (1923) mevcut dilbilgisi seviyesini ölçmek ve günümüz dilbilgisi ve dilbilim çalışmalarına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS“TÜRK DİLİNE MEDHAL”BY VELED ÇELEBİ Süleyman EFENDİO?LU Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK 2000 - PAGE: Jury: Yrd. Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK Prof. Dr. Efrasiyap GEMALMAZ Doç. Dr. Mukim SA?IR This study is based on the“Türk Diline Medhal”by. Veled. Çelebi. İzbudak, a famous linguist in the Republican period. The study consists of an introductory part, analysis, text an index. The introduction is intended to give information about the life and works of the writer. The work at issue has been evaluated in a general perspective and the subjects in the book have been brought under five main titles; then the analysis has dealt with these titles. The work has been analysed to them in terms of; 1. Spelling and writing rules, 2. Phonetics 3. Structure 4. Etymology, and 5. Semantics. In addition, we have done our best to analyse the subjects in the work in the light of today's grammar and linguistic studies. The text presents the. Turkish version of the work in modern Turkish alphabet and the sentence are adapted to standard. Turkish. Yet some grammatical shapes / forms in the work and examples have been translated in transcriptional forms. The index is divided into three parts: The first part presents the index of the examples in the text; the second one introduces the index of the grammar terms in the text; and the third gives an index of the proper nouns in the text. All the indexes are put into an alphabetical order, acompanied by their explanations. The aim of this study is to evaluate the grammar level of the era (1923) and to old light to tem porary grammar and linguistics by the mean of the important grammatical work“Türk Diline Medhal”