Öğretmen adaylarının nükleer enerji santrallerinin risk ve faydaları hakkındaki düşünceleri
Teachers' thoughts on the risks and benefits of nuclear power plants
- Tez No: 940808
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde değişen yaşam şartları, ekonomik sıkıntılar ve artan enerji ihtiyacı yeni enerji kaynaklarına olan ihtiyacı tetiklemektedir. Nükleer enerji santralleri enerji ihtiyacımızı karşılayacak alternatif kaynaklar olsalar dahi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu şekilde hem olumlu hem de olumsuz yönleri bulunan konulara sosyobilimsel konular denmektedir. Sosyobilimsel konular günümüzde birçok alanda karşımıza çıkmaktadır ve öğretim programlarında da yer almaktadır. Bu çalışmada değişen ekonomik şartlar altında öğretmen adaylarının nükleer santraller hakkındaki tutumlarının ölçülmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, öğretmen adaylarının nükleer enerjiye ilişkin bilgi seviyeleri, tutumları ve bu tutumların demografik faktörlere (yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi vb.) göre nasıl değiştiği araştırılmıştır. Çalışmada nitel ve nicel verilerin bir arada elde edilebileceği karma araştırma yöntemin kullanılması uygun görülmüştür. Çalışmada Nükleer Enerji Hakkında Riskler ve Faydalar (NERF) ölçeği kullanılarak nicel veriler elde edilmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak, anket formu ile veri toplanmış ve SPSS analiz programı ile istatistiki veriler elde edilmiştir. Çalışmanın nitel kısmı için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Uygulanan anketin iç tutarlılık değerinin belirlenebilmesi için Cronbach Alpha testi uygulanmış de değer 0.796 bulunmuş. Dolayısıyla uygulanan anketin güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın nitel kısmında geçerliliğin sağlanabilmesi için iç geçerlilik ve dış geçerlilik sağlanmıştır. İç geçerliliğin sağlanması hususunda görüşmeler uzun tutulmuş ve sık sık geri dönütler yapılmıştır. Dış geçerliliğin sağlanabilmesi için katılımcıların özellikleri dikkatle incelenerek yorumlamalarda dikkate alınmıştır. Güvenilirliğin sağlanabilmesi adına çalışmalar kayıt altına alınarak analizler birden fazla yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda öğretmen adaylarının çoğunlukla nükleer enerji santrallerine karşı olumlu tutum sergiledikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's living conditions, economic conditions and increasing energy consumption are triggering the growth of new energy sources. Although nuclear power plants are alternative sources that could meet our energy needs, they also have disadvantages. Topics with both positive and negative aspects like this are referred to as socioscientific issues. Socioscientific issues are widely found in many areas today and are also included in teaching programs. The continuation of this study is aimed at the level of attitudes of teacher candidates towards nuclear power plants under economic conditions. In the study, the knowledge levels and attitudes of teacher candidates regarding nuclear energy and how these attitudes change according to demographic factors (age, gender, education level, etc.) are investigated. Mixed research method, which allows for the collection of both qualitative and quantitative data, was deemed appropriate for the study. Quantitative data were obtained using the Risk and Benefits of Nuclear Energy (NERF) scale. Through the quantitative research method, data were collected via survey form and analyzed using the SPSS statistical analysis program. For the qualitative part of the study, a semi- structured interview form was used. To determine the internal consistency value of the applied survey, the Cronbach Alpha test was conducted, and the value was found to be 0.796. Therefore, it was concluded that the applied survey is reliable. In the qualitative part of the study, internal and external validity were ensured. In terms of internal validity, the interviews were kept long, and frequent feedback was provided. To ensure external validity, the characteristics of the participants were carefully examined and considered in the interpretations. To ensure reliability, the study was recorded and analyzed multiple times. The results of the study indicated the prospective teachers generally exhibited a positive attitude toward nuclear power plants.