Fen bilgisi öğretmen adaylarının nükleer santraller hakkındaki tutumları: Gülnar Akkuyu örneği
Science teacher candidates' attitudes about nuclear plants: The case of Gülnar Akkuyu
- Tez No: 780835
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının nükleer santraller hakkındaki tutumlarının cinsiyet, sınıf, yaş, ikamet ettikleri şehirler ile nükleer santral ve nükleer enerji konusunda ders veya eğitim alıp almadıkları değişkenler açısından incelemektir. Çalışma 2020-2021 akademik yılında Mersin Üniversitesi'nde öğrenim gören 69 gönüllü fen bilgisi öğretmen adayından oluşmaktadır. Bu araştırma nicel bir çalışma olup tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında; öğretmen adaylarına demografik sorularla birlikte Üner, Kan ve Akkuş (2017) tarafından geliştirilen“Nükleer santrale yönelik tutum ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada ölçeğin Cronbach's alpha değeri .914 olarak belirlenmiştir. Araştırma verileri SPSS 23 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmen adaylarının nükleer santrale yönelik tutumlarının düşük ve orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının nükleer santrale yönelik tutumları cinsiyete göre incelendiğinde anlamlı bir fark görülmüştür. Erkek öğretmen adaylarının kadın öğretmen adaylarına göre daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Yaş, sınıf düzeyleri ve ikamet ettikleri şehirler açısından öğretmen adaylarının tutumları incelendiğinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Fakat ikamet ettikleri şehirler açısından elde edilen grafiklerde nükleer santralden uzaklaştıkça tutumlarının arttığı söylenebilir. Nükleer santral ve nükleer enerji ile ilgili eğitim veya ders alıp almadıkları açısından tutumları incelendiğinde olumlu cevap verenlerin lehine istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of pre-service science teachers about nuclear power plants in terms of variables such as gender, class, age, city of residence and whether they have taken courses or training on nuclear power plants and nuclear energy. The study consists of 69 volunteer science teacher candidates studying at Mersin University in the 2020-2021 academic year. This research is a quantitative study and was carried out with the screening model. In data collection;“Attitude scale towards nuclear power plant”developed by Üner, Kan and Akkuş (2017) was used with demographic questions to prospective teachers. In the study, the Cronbach's alpha value of the scale was determined as .914. Research data were analyzed with SPSS 23 program. According to the findings of the study, it was determined that the attitudes of the teacher candidates towards the nuclear power plant were at low and moderate levels. When the attitudes of pre-service science teachers towards nuclear power plant were analyzed by gender, a significant difference was observed. It has been determined that male teacher candidates are more positive than female teacher candidates. When the attitudes of pre-service teachers were examined in terms of age, class level and city of residence, no significant difference was found. However, in the graphs obtained in terms of the cities they reside, it can be said that their attitudes increase as they move away from the nuclear power plant. When their attitudes are examined in terms of whether they have received education or lessons related to nuclear power plant and nuclear energy, it has been found that there is a statistically significant difference in favor of those who give positive answers