Kangal haddehanesinde üretilen malzemelerin ölçüayar ve kontrollerinin bir PLC/Scada sistemi üzerinden yapılması
Implementing measurement adjustment and controls of materials produced in the rod rolling mill using a PLC/Scada system
  1. Tez No: 940859
  2. Yazar: ERHAN YAVAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZIYODULLA YUSUPOV, DOÇ. DR. RECEP DEMİRSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çelik üretim süreçlerinin en önemli aşamalarından biri yarı mamulün nihai ürün haline getirildiği haddeleme prosesidir. Haddeleme proseslerinden biri olan Kangal haddehanesi, metal endüstrisinde önemli bir yer tutan ve çeşitli malzemelerin üretildiği bir tesistir. Bu tesislerde üretilen malzemelerin ölçü ayarlaması ve kontrolü, ürün kalitesi ve verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.Bu aşamadaki her parametre doğrudan kaliteyi etkilemektedir. Çelik üreticileri, verimliliklerini artırmayı ve süreç parametrelerini maksimum verimlilik ve kaliteye göre optimize etmeyi hedeflemektedirler. Haddeleme sürecinde en önemli çıktılardan birisi de malzemenin ölçüsünün standartların izin verdiği değer aralığında kalmasıdır. Zaman zaman çeşitli sebeplerden ötürü malzeme ölçülerinde standartların dışına çıkılmakta ve bu sebeple ürünler ikinci sınıf olmakta veya hurdaya ayrılmaktadır. Söz konusu durum hadde verimini düşürerek üretim maliyetlerini artırmaktadır. Hali hazırda tesiste nihai ürün ölçüleri bir lazer ölçüm sistemi üzerinden kontrol edilerek çalışanların elle müdahalesi ile ayarlanmaktadır. İnsan faktörünün etkili olduğu bu durum yüzünden müdahalelerde gecikmeler ya da yanlış müdahaleler ile karşılaşılmaktadır. Bundan dolayı oluşabilecek problemlerin önlenebilmesi maksadıyla bu çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada Kardemir Çubuk Kangal Haddehanesi üretim aşamasındaki ürünün ölçülen değerleri göz önüne alınarak bir Programlanabilir Lojik Kontroler (Programmable Logic Controller- PLC) sistemi tarafından monoblok hadde ilgili hadde ayağı boşluk (gap) ayarları değiştirilerek malzemenin üretim standartlarına uygun ölçüye getirilmesi sağlanacaktır. Ayrıca operatörler tarafından durumun izlenmesi ve gerektiğinde (ebat değişimi, ring değişimi vb. durumlarda) müdahale edilebilmesi için bir Gözetleyici Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (Supervisory Control and Data Acquisition –SCADA) sistemi tasarımı yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The rolling process is a critical stage in steel production, transforming semi-finished products into final goods. The rod rolling mill, a significant facility in the metal industry, produces diverse materials. Precise measurement, adjustment, and control of these materials are crucial for ensuring product quality and production efficiency, as every parameter at this stage directly influences the outcome. Steel manufacturers continuously strive to enhance productivity and optimize process parameters to achieve maximum efficiency and quality. A primary objective in the rolling process is maintaining material dimensions within specified standard tolerances. However, deviations from these standards occasionally occur due to various factors, resulting in downgraded or scrapped products. This negatively impacts rolling efficiency and increases production costs. Currently, final product dimensions at the facility are monitored using a laser measurement system, with adjustments made manually by employees. This reliance on human intervention can lead to delays or inaccuracies in the adjustment process. This study aims to address potential issues arising from this manual approach. This research focuses on the Kardemir Rod Kangal Rolling Mill. By utilizing measured product values during the production phase, the study proposes automating the adjustment of the monoblock mill's stand gap settings using a Programmable Logic Controller (PLC) system. This will ensure the material conforms to production standards. Additionally, a Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) system will be designed to provide operators with real-time monitoring capabilities and allow for necessary interventions, such as size or roll changes.