Capparis spinosa ve glutamin'nin farklı uygulama yolları ilediyabetik yara iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of Capparis spinosa and glutamine on diabetic woundhealing with different application routes
  1. Tez No: 940862
  2. Yazar: BEYZA ÇEVİK ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada C.spinosa + glutamin kombinasyonunun diyabetik yaralarda potansiyel etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulan 42 adet yetişkin erkek Wistar-albino sıçan yedi gruba ayrılmıştır: kontrol, tedavi edilmeyen, 0,2 g/kg glutaminle tedavi edilen, topikal ve oral gavaj yoluyla 20 mg/kg C.spinosa ile tedavi edilen ve topikal ve oral gavaj yoluyla 20 mg/kg C.spinosa + 0,2 g/kg glutamin kombinasyonuyla tedavi edilen gruplar olarak planlanmıştır. Deney hayvanları yara iyileşmesinin 7. gününde feda edilmiştir ve yara dokularında glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NOx), MMP-2, MMP-9, kolajen, protein karbonil (PC), askorbik asit (AA), seviyeleri spektrofotometrik metotla ölçülmüştür. Yara doku morfolojik ve histolojik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the potential effect of C. spinosa + glutamine combination on diabetic wounds. Forty-two adult male Wistar-albino rats with streptozotocin (STZ)-induced diabetes were divided into seven groups: control, untreated, treated with 0.2 g/kg glutamine, treated with 20 mg/kg C.spinosa by topical and oral gavage, and treated with a combination of 20 mg/kg C.spinosa + 0.2 g/kg glutamine by topical and oral gavage. The experimental animals were sacrificed on the 7th day of wound healing and glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NOx), MMP-2, MMP-9, collagen, protein carbonyl (PC), ascorbic acid (AA) levels were measured in the wound tissues by spectrophotometric method. Wound tissue was examined morphologically and histologically. MDA levels were significantly decreased in all treated groups compared to the untreated group (p< 0.05). GSH levels were significantly increased in all treated groups compared to the untreated group (p < 0.05). NOx levels were significantly decreased in all treated groups compared to the untreated group (p< 0.05).