The weight of remembering: Cultural trauma and identity formation in Toni Morrison's Song of Solomon and Ta-Nehisi Coates's the water dancer
Hatırlamanın yükü: Toni Morrison'ın Süleyman'ın Şarkısı ve Ta-nehisi Coates'ın su dansçısı romanlarında kültürel travma ve kimlik inşası
  1. Tez No: 940867
  2. Yazar: DENİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Toni Morrison'ın Süleyman'ın Şarkısı ve Ta-Nehisi Coates'in Su Dansçısı kitabında köleliğin kültürel travmasını ve bunun Afrika kökenli Amerikalıların kimlik inşasını nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Farklı dönemleri kapsayan (Sivil Haklar Hareketi Dönemi ve İç Savaş Dönemi Öncesi) bu iki kitap, köleliğin acımasız gerçekliğini hem direkt yaşamış kişiler üzerinden hem de bunu kuşaklar arası aktarım yoluyla benimsemiş bireyler üzerinden incelemektedir. İki kitap da halihazırda var olan tarihsel anlatıyı yeniden çerçevelemektedir. Bunu yaparken de büyülü gerçekçilik kuramından faydalanarak kültürlerine ait olan mit ve sembolleri anlatımlarında kullanmışlardır. Bu sebeple iki metin de kültürel bellek, kültürel mirasın hatırlanması ve kolektif bütünleşmenin bireyin gelişimi için önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, bahsedilen tematik bağlantıları travma teorisi, bellek çalışmaları, postkolonyal, postmodern kuramlarını kullanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the cultural trauma of slavery and its destructive impact on the formation of African American identities in the works of Toni Morrison's Song of Solomon and Ta-Nehisi Coates's The Water Dancer. Since the two novels are set in distinct historical periods (the Civil Rights Movement and the late antebellum America), they provide the brutal realities of slavery both as a lived experience and as an inherited trauma. They also reframe the existing historical narratives by putting forth a counter history against historical erasure. In doing so, each novel is enriched with African American cultural myths and motives incorporated with magical realism. Through this, both novels put emphasis on memory, remembering of one's heritage, and the necessity of communal engagement for the betterment of the self. In exploring these intersecting themes, this study draws on the theoretical frameworks of trauma theory, memory studies, postcolonialism and postmodernism.