Fenilketonürili hastalara omega-3 suplementinin verilerek biyokimyasal parametrelerdeki, kognitif gelişimdeki ve antropometrik ölçümlerdeki değişiklikleri incelemek
Investigating the effect of omega-3 supplementation of patients with phenylketonuria on anthropometric measurements, biochemicals parameters and cognitive development
  1. Tez No: 165115
  2. Yazar: YASEMİN KOÇUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Koçum, Y., Fenilketonürili hastalara omega-3 suplementinin verilerek antropometrik ölçümlerdeki, biyokimyasal parametrelerdeki ve bilişsel gelişimdeki etkisinin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. PKU diyeti uygulayanların çoğu besinlerden veya tıbbi besin ürünlerinden gereksinimleri olan bazı besin maddelerini karşılayamazlar özellikle beslenme programındaki kısıtlamalardan dolayı protein ve FA içeriğinin yüksek olması nedeniyle hayvansal kaynaklı besinleri tüketmeleri sakıncalıdır. Uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri normalde hayvansal kaynaklı besinlerden sağlandığı için PKU'li hastaların diyet uyumluluğuna bağlı olarak bu yağ asitlerinin alımı yetersizdir. Bu çalışma yaşamın her döneminde olduğu gibi okul öncesi ve okul döneminde de önemli görevleri olan omega-3 yağ asitlerinin PKU' li hastaların diyetlerine ilavesi yapılarak, çocukların büyüme ve gelişimine, biyokimyasal parametrelere, bilişsel değişikliklere etkisini araştırmak amacıyla planlanmış ve Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Metabolizma ve Beslenme Ünitesi ve Diyet Konsültanlığı tarafından yürütülmüştür. Çalışmaya FA düzeyi kontrol altında olan, fenilalanin diyeti almaya yaşamın erken dönemlerinde başlayan ve devam etmekte olan, 6 -8 yaşlan arasında olan, zeka geriliği olmayan, obezite ve malnütrisyonla birlikte önemli sağlık problemi olmayan 13 erkek, 11 kız toplam 24 PKU'li çocuk katılmıştır. Çocukların fenilalanin ve proteinden kısıtlı, özel aminoasit destekli diyetlerine 10 mg/kg/gün DHA içerecek şekilde 500 mg omega-3 (%18 EPA, %12 DHA) balık yağı kapsülü 6 ay süresince ilave edilmiştir. Çalışmanın ilk günü ve 6 ay sonunda antropometrik ölçümler (ağırlık,boy,BKI), total kolesterol, trigliserid, LDL, HDL, VLDL kolesterol, bilişsel değişimler ve haftada 1 gün olmak üzere besin tüketimleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Koçum, Y., Investigating the effect of omega-3 supplementation of patients with phenylketonuria on anthropometric measurements, biochemical parameters and cognitive development. Hacettepe University Health Sciences Institutes MSc Thesis in Dietetics, Ankara, 2005. Most of the individuals who have been on phenylalanin-restricted diets cannot consume some of the nutriments that they require, and that are obtainable from natural foods or medical food products. With the restrictions on diet program they can not consume animal nutrients because of their high protein and phe contents. Long chain polyunsaturated fatty acids are usually supplied from animal nutrients so that the consumption of these fatty acids in patients with PKU is inadequate. This study was planned to investigate the effect of omega-3 having important functions in school and pre school periods as all periods of the life on children's growth and maturation, biochemical parameters, cognitive development by supplementing the patients with PKU and was conducted by Hacettepe University İhsan Doğramacı Child Hospital Metabolism and Nutrition Department and Dietetic Department. 13 male, 11 female totally 24 PKU children participated in this study who have been on phenylalanine- restricted diets since the beginning of their life and whose phe levels have been under control. They were 6 and 8 years old, without mental retardation, having no significant health problem including obesity and malnutrition. During a 6 month period, 500mg omega-3 (18% EPA, 12% DHA) cod-liver oil capsule was added into phenilalanin and protein restricted special amino acid suplemented diets of children to comprise 10 mg/kg/DHA. The first day of study and 6 months later anthropometric measurements (weight, height, BMI), total cholesterol, trigliserid, LDL, HDL, VLDL cholesterol, cognitive development and food consumption for once a week were evaluated.