Coğrafi işaretli Kars kaşar peynirinin kalite özellikleri
Quality characteristics of geographically indicated Kars kashar cheese
  1. Tez No: 940887
  2. Yazar: İREM DÖNDÜ BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY GÜZELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kars ilinde üretilen Kaşar peynirlerinin doğal çevre, beşeri ve kültürel özellikleri sebebiyle, üretim özellikleri, tekniği, aroması lezzeti benzer peynir türlerine göre farklılık göstermektedir. Kendine has özellikleri olmasından dolayı Kars Kaşar Peyniri coğrafi işaret ile tescil edilmiştir. Bu araştırmada, Kars'ta faaliyet gösteren işletmelerden toplam 25 adet olmak üzere 14 ay olgunlaştırılmış Coğrafi İşaretli Kars Kaşar peynirleri toplanmıştır. Analizler yapılana kadar soğuk hava deposunda muhafaza edilmiştir. Toplanan örneklerin bazı kimyasal, özellikleri incelenmiştir. Coğrafi İşaretli Kars Kaşar peynir örneklerinin analiz sonuçları ortalama değerleri pH 5.34, titrasyon asitliği (% laktik asit) 0.97, kurumadde (%) 70.42, yağ (%) 31.12, kurumaddede yağ (%) 44.13, protein (%) 30.26, kurumaddede protein (%) 42.99, tuz (%) 3.90, kurumaddede tuz (%) 5.56, kül (%) 4.48 ve enerji değeri 401 kcal hesaplanmıştır. Coğrafi İşaretli Kars Kaşar peynirleri TS 3272 Kaşar Peyniri standardına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the natural environment, human and cultural characteristics of Kashar cheese produced in Kars province, production characteristics, technique, aroma and flavor differ from similar cheese types. Kars Kashar Cheese has been registered with a geographical indication due to its unique characteristics. In this research, a total of 25 Geographically Indicated Kars Cheddar cheeses, matured for 14 months, were collected from businesses operating in Kars. They were stored in cold storage until analysis was performed. Some chemical properties of the collected samples were examined. The analysis results of Geographically Indicated Kars Kashar cheese samples were calculated as mean values pH 5.34, titratable acidity (lactic acid %) 0.97, dry matter 70.42 (%), fat 31.12 (%), fat in dry matter 44.13 (%), protein 30.26 (%), protein in dry matter 42.99 (%), salt 3.90 (%), salt in dry matter 5.56 (%), ash 4.48 (%) and energy value 401 kcal. Geographically Indicated Kars Kashar cheeses were evaluated according to TS 3272 Kashar Cheese standard.