Eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon tabanlı fen öğretiminin beşinci sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve akıl yürütme becerilerine etkisi
Educational digital game supported argumentation based science instruction on fifth grade students' academic achievement and reasoning skills impact
  1. Tez No: 940888
  2. Yazar: HATİCE NAZLI BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KOÇ GÖZÜBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon tabanlı fen öğretiminin beşinci sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve akıl yürütme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak yarı deneysel desen kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmada, eşleştirilmiş yarı deneysel model benimsenmiş ve örneklem grupları seçkisiz (random) atama yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma, Trabzon ilinde bulunan bir ortaokulda üç farklı şube ile yürütülmüştür. Bu şubelerden ikisi deney grubu, biri ise kontrol grubu olarak atanmıştır. Birinci deney grubunda, öğrencilere eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon etkinlikleri uygulanırken; ikinci deney grubunda yalnızca argümantasyon etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise dersler, 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'na uygun şekilde mevcut öğretim yöntemleriyle sürdürülmüştür. Çalışmada, ön bilgi testi, akademik başarı testi ve akıl yürütme becerisi ölçeği ile veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizi için grup içi karşılaştırmalarda bağımlı t- test kullanılmıştır. Gruplar arası son testlerin arasındaki ilişkiyi incelemek için ön testlerin arasında farklılık olup olmamasına bağlı olarak ANOVA veya ANCOVA kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular analiz edilip yorumlandığında yapılan uygulamaların akıl yürütmede anlamlı bir fark oluşturmadığı akademik başarıyı ise arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of argumentation-based science teaching supported by an educational digital game on fifth grade students' academic achievement and reasoning skills. The study was designed using a quasi-experimental design based on quantitative research methodology. In the study, a paired quasi-experimental model was adopted and the sample groups were determined by random assignment method. The study was conducted in a middle school in Trabzon province with three different classes. Two of these classes were assigned as the experimental group and one as the control group. In the first experimental group, argumentation activities supported by educational digital games were applied to the students, while in the second experimental group, only argumentation activities were carried out. In the control group, the lessons were carried out with the existing teaching methods in accordance with the 2018 Science Curriculum. In the study, data were collected with a prior knowledge test, an academic achievement test and a reasoning skills scale. For the analysis of quantitative data, dependent t-test was used for within-group comparisons. To examine the relationship between post-tests between groups, ANOVA or ANCOVA was used depending on whether there was a difference between the pre-tests. When the findings obtained from the study were analyzed and interpreted, it was seen that the applications did not create a significant difference in reasoning and increased academic achievement.