Bazı pestisitlerin kuantum kimyasal hesaplamaları ve insan dna'sı üzerindeki etkisinin moleküler yerleştirme yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effect of some pesticides on human dna by quantum chemical calculations and molecular docking method
- Tez No: 940886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KAYA KINAYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, seçilen pestisitlerin insan DNA'sı üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmek amacıyla yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ve moleküler kenetleme (docking) analizleri kullanılmıştır. DFT hesaplamaları ile pestisit moleküllerinin yapısal ve elektronik özellikleri detaylı olarak incelenmiş, moleküler optimizasyon işlemi gerçekleştirilerek en kararlı konformasyonlar belirlenmiştir. Titreşim spektroskopisine yönelik olarak, teorik titreşim bantları atamaları yapılmış ve deneysel verilerle karşılaştırılabilecek spektral bilgiler elde edilmiştir. Elektronik özelliklerin incelenmesi kapsamında, HOMO-LUMO enerji değerleri hesaplanarak moleküllerin kimyasal reaktivitesi ve kararlılığı analiz edilmiştir. Ayrıca, geçiş olasılıkları ve osilatör şiddetleri belirlenerek pestisitlerin elektronik geçişleri araştırılmıştır. Mulliken yük analizi ile atom bazında yük dağılımı değerlendirilmiş ve moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) haritaları oluşturularak reaktif bölgeler görselleştirilmiştir. Moleküler kenetleme çalışmaları ile pestisitlerin insan DNA'sı üzerindeki bağlanma bölgeleri ve bağlanma afiniteleri belirlenmiş, böylece DNA ile olası etkileşim mekanizmaları ortaya konmuştur. Ayrıca, ilaç benzeri özelliklerin değerlendirilmesi için ADME (Absorpsiyon, Dağılım, Metabolizma ve Eliminasyon) analizleri gerçekleştirilerek pestisitlerin biyoyararlanımı ve toksikolojik profili incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, pestisitlerin genetik materyal ile etkileşim potansiyelini ve olası toksik etkilerini anlamaya yönelik bilimsel veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, density functional theory (DFT) and molecular docking analyses were employed to evaluate the potential effects of selected pesticides on human DNA. DFT calculations were performed to investigate the structural and electronic properties of pesticide molecules, and molecular optimization was conducted to determine their most stable conformations. Theoretical vibrational band assignments were carried out to provide spectral data comparable to experimental findings. To assess the electronic characteristics, HOMO-LUMO energy values were calculated, offering insights into the chemical reactivity and stability of the pesticides. Additionally, transition probabilities and oscillator strengths were determined to examine the electronic transitions of the selected compounds. Mulliken charge analysis was conducted to evaluate atomic charge distribution, while molecular electrostatic potential (MEP) maps were generated to visualize reactive regions. Molecular docking studies were performed to identify the binding sites and affinities of pesticides with human DNA, elucidating their potential interaction mechanisms. Furthermore, ADME (Absorption, Distribution, Metabolism, and Excretion) analyses were carried out to assess the pharmacokinetic properties and toxicological profiles of the studied pesticides. The findings provide valuable insights into the potential genotoxic effects of pesticides and their interactions with genetic material, contributing to a deeper understanding of their biological impact.