Otomatik sayısal değişim tespit analizi örnek çalışma Burdur Gölü ve çevresi
Automatic digital change detection analysis case study Burdur Lake and its surroundings
- Tez No: 940895
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TANER SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Burdur Gölü ve çevresinde 2013-2023 yılları arasında meydana gelen iklimsel ve insan kaynaklı değişimlerin, Landsat 8 uydu görüntüleri kullanılarak uzaktan algılama teknikleriyle otomatik olarak izlenmesi ve geleceğe dönük bir kesirim yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada, yıllık bulut oranı en düşük 11 Landsat 8 görüntüsü analiz edilerek, göl alanındaki zamansal değişimler ortaya konmuştur. Görüntüler üzerinde radyometrik ve geometrik düzeltmeler uygulanmış, ardından destek vektör makineleri (SVM) ile su ve kara alanları sınıflandırılmıştır. Elde edilen veriler vektör formata çevrilerek, coğrafi bilgi sistemleri ortamında analiz edilerek göl alanındaki yıllık değişimler ve kıyı çizgisi hareketleri sayısal olarak haritalandırılmıştır. Analizler, Burdur Gölü'nün son on bir yılda yaklaşık %12,4'lük bir alan kaybına uğradığını göstermiştir. Lineer regresyon tabanlı tahmin modeliyle, mevcut azalma eğiliminin sürmesi halinde gölün 2028'de 106,8 km²'ye, 2081'de ise tamamen kuruyabileceği öngörülmüştür. Uzaktan algılama ve otomatik analiz yöntemleri, klasik yaklaşımlara kıyasla daha hızlı, ekonomik ve güvenilir sonuçlar sunmuş; gölün morfolojik değişimlerinin ve bu değişimlerin neden-sonuç ilişkilerinin bilimsel olarak ortaya konmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışma; Burdur Gölü özelinde, uzaktan algılama ve otomatik analiz tekniklerinin sulak alan ekosistemlerin izlenmesi, sürdürülebilir yönetimi ve geleceğe yönelik öngörülerin oluşturulmasında etkin ve vazgeçilmez destek araçları olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, hem bölgesel hem de ulusal ölçekte çevresel yönetim ve koruma politikalarına bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to automatically monitor the climatic and human-induced changes occurring in and around Lake Burdur between 2013 and 2023 by using Landsat 8 satellite images with remote sensing techniques and to make a future-oriented estimation. In the study, 11 Landsat 8 images with the lowest annual cloud cover were analyzed and temporal changes in the lake area were revealed. Radiometric and geometric corrections were applied on the images, and then water and land areas were classified with support vector machines (SVM). The data obtained were converted into vector format and analyzed in geographical information systems environment and the annual changes in the lake area and shoreline movements were mapped numerically. The analyses showed that Lake Burdur lost approximately 12.4% of its area over the past eleven years. According to the linear regression-based prediction model, if the current decreasing trend continues, the lake area is projected to shrink to 106.8 km² by 2028 and to dry up completely by 2081. Remote sensing and automated analysis methods provided faster, more economical, and more reliable results compared to classical approaches, enabling the scientific identification of the morphological changes in the lake and their causal relationships. This study has demostrated that remote sensing and automated analysis techniques are effective and indispensable support tools for the monitoring and sustainable management of wetland ecosystems and future forecasting in Lake Burdur. The findings provide a scientific basis for environmental management and conservation policies at both regional and national scales.