Isırgan tohumundan protein izolasyonu ve enzimatik hidrolizle tekno-fonksiyonel peptit üretimi ve karakterizasyonu
Protein isolation from nettle seed and techno-functional peptide production and characterizaton by enzymatic hydrolysis
  1. Tez No: 940896
  2. Yazar: SEVGİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BOZKURT, DR. HATİCE BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, ısırgan otu tohumlarından protein izolatı elde edilerek Flavourzyme (fungal) ve Subtilisin (bakteriyel) enzimleri ile enzimatik hidroliz uygulanmış ve proteinlerin tekno-fonksiyonel ve biyoaktif özellikleri incelenmiştir. İzolasyon ve hidroliz işlemleri sonucunda protein içeriği başlangıçtaki %26,95±0,99'dan izolatta %44,92±0,83'e, hidrolizatlarda ise %76,42±0,83'e yükselmiştir. Subtilisin ile gerçekleştirilen hidroliz işlemi, en yüksek hidroliz derecesiyle proteinlerin yapısal dönüşümünde daha etkili bulunmuş ve en düşük ABTS IC50 değeri (0,93±0,02 mg/mL) ile en güçlü antioksidan aktiviteyi göstermiştir. Ayrıca, FRAP analizinde en yüksek kapasite (0,27±0,05 mmol TE/g protein) ve ACE (%45) ile α-amilaz (%70) inhibitör aktivitelerinde üstün performans sergilemiştir. SDS-PAGE analizi, Subtilisin ile gerçekleştirilen hidrolizin, Flavourzyme'a göre daha fazla yapısal dönüşüm sağladığını doğrulayarak protein parçalanma düzeyini ortaya koymuştur. Flavourzyme ile elde edilen hidrolizatlar, özellikle yağ tutma kapasitesinin artırılmasında (8,0±0,47 g yağ/g protein) etkili olmuş ve geniş bir pH aralığında üstün emülsiyon aktivitesi ve stabilitesi sağlamıştır. Zeta potansiyel ve FTIR analizleri, enzimatik hidroliz işleminin proteinlerin yapısal özelliklerini değiştirdiğini göstermiştir. Subtilisin, proteinlerin ikincil yapısını daha fazla bozarak küçük moleküler ağırlıklı peptitler oluşturmuş, Flavourzyme ise daha dengeli bir hidroliz etkisi sergilemiştir. Bu durum, Subtilisin enzimi için daha kapsamlı parçalanmaya neden olurken Flavourzyme için protein yapısını daha kontrollü bir şekilde dönüştürdüğünü ortaya koymaktadır. Genel olarak, enzimatik hidroliz işlemleri, ısırgan otu tohumu proteinlerinin antioksidan özelliklerini ve enzim inhibitör aktivitelerini önemli ölçüde iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, protein isolate was obtained from nettle seeds, and enzymatic hydrolysis was applied using Flavourzyme (fungal) and Subtilisin (bacterial) enzymes to investigate the techno-functional and bioactive properties of the proteins. As a result of the isolation and hydrolysis processes, the protein content increased from the initial value of 26.95±0.99% to 44.92±0.83% in the isolate and to 76.42±0.83% in the hydrolysates. Hydrolysis with Subtilisin was found to be more effective in the structural transformation of proteins due to its highest degree of hydrolysis and demonstrated the strongest antioxidant activity with the lowest ABTS IC50 value (0.93±0.02 mg/mL). Additionally, it exhibited the highest FRAP capacity (0.27±0.05 mmol TE/g protein) and superior inhibitory activities against ACE (45%) and α-amylase (70%). SDS-PAGE analysis confirmed that hydrolysis carried out with Subtilisin resulted in greater structural transformation compared to Flavourzyme, revealing a higher degree of protein fragmentation. Hydrolysates obtained with Flavourzyme were particularly effective in enhancing oil-holding capacity (8.0±0.47 g oil/g protein) and showed superior emulsion activity and stability across a wide pH range. Zeta potential and FTIR analyses revealed that enzymatic hydrolysis significantly altered the structural properties of the proteins. Subtilisin caused greater disruption of the secondary structure, producing smaller molecular weight peptides, while Flavourzyme demonstrated a more balanced hydrolysis effect. This indicates that Subtilisin led to more extensive fragmentation, whereas Flavourzyme resulted in a more controlled transformation of the protein structure. Overall, enzymatic hydrolysis significantly improved the antioxidant properties and enzyme inhibitory activities of nettle seed proteins.