Lipaz enziminin aktif karbon ile immobilizasyonu ve karakterizasyonunun araştırılması
Investigation of immobilization and characterization of lipase enzyme with activated carbon
- Tez No: 940903
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Enzimler, biyokatalizör olarak birçok endüstriyel ve biyoteknolojik süreçte önemli rol oynayan protein yapısındaki moleküllerdir. Bu enzimlerden biri olan lipaz, lipidlerin hidrolizini katalizleyerek serbest yağ asitleri ve gliserol oluşumunu sağlar. Lipazlar gıda, deterjan, ilaç, biyoyakıt ve çevre teknolojileri gibi birçok alanda geniş kullanım potansiyeline sahiptir. Ancak serbest enzimlerin düşük stabilite ve tekrar kullanılamama gibi dezavantajları, immobilizasyon yöntemlerini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, lipaz enzimi aktif karbon yüzeyine fiziksel adsorpsiyon yöntemiyle immobilize edilmiştir. Immobilizasyon sonrası enzim aktivitesi, protein miktarı, sıcaklık ve pH stabilitesi, kinetik parametreler (Km ve Vmax), tekrar kullanılabilirlik ve depo kararlılık değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, serbest lipaz 40°C ve pH 8.0'da, immobilize lipaz ise 50°C ve pH 8.5'te maksimum aktivite göstermiştir. Serbest enzimin Km ve Vmax değerleri sırasıyla 0.204 mM ve 0.134 mM iken, immobilize enzim için bu değerler 0.194 U/mL ve 0.057 U/mL olarak belirlenmiştir. Depo kararlılık bakımından immobilize enzim 10 gün sonunda %32 aktivitesini korurken, serbest enzimde bu oran %28 olmuştur. Tekrar kullanımda, immobilize enzim sekizinci kullanımda %40 aktivite göstermiştir. Elde edilen bulgular, immobilizasyonun lipaz enziminin depo kararlılık ve kullanım ömrünü artırdığını göstermektedir. Ayrıca, immobilize lipazın biyoteknolojik ve endüstriyel süreçlerde verimli, ekonomik ve sürdürebilirlik bir alternatif olarak değerlendirebileceği sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enzymes are protein-based molecules that act as biocatalysts and play a vital role in many industrial and biotechnological processes. One such enzyme, lipase, catalyzes the hydrolysis of lipids, resulting in the formation of free fatty acids and glycerol. Lipases have a wide range of applications in fields such as food, detergents, pharmaceuticals, biofuels, and environmental technologies. However, disadvantages such as low stability and non-reusability of free enzymes necessitate the use of immobilization methods. In this study, the lipase enzyme was immobilized onto the surface of activated carbon through physical adsorption. Following immobilization, enzyme activity, protein content, temperature and pH stability, kinetic parameters (Km and Vmax), reusability, and storage stability were evaluated. According to the results, free lipase exhibited maximum activity at 40 °C and pH 8.0, whereas immobilized lipase showed maximum activity at 50 °C and pH 8.5. The Km and Vmax values for the free enzyme were determined as 0.204 mM and 0.134 mM, respectively, while for the immobilized enzyme, these values were found to be 0.194 U/mL and 0.057 U/mL. In terms of storage stability, the immobilized enzyme retained 32% of its activity after 10 days, compared to 28% for the free enzyme. Upon repeated use, the immobilized enzyme maintained 40% of its activity after the eighth cycle. These findings indicate that immobilization enhances the storage stability and operational lifespan of the lipase enzyme. Furthermore, it was concluded that immobilized lipase can be considered a viable, economical, and sustainable alternative for use in biotechnological and industrial applications.