Çok modlu görüntüleme ile baş ve boyun bölgesinde risk altındaki organların otomatik segmentasyonu
Automatic segmentation of organs-at-risk in the head and neck region using multi-modal imaging
  1. Tez No: 940912
  2. Yazar: SİNAN SEVGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, baş ve boyun bölgesindeki risk altındaki organların (Organ-at-Risk, OAR) otomatik segmentasyonunu iyileştirmek için YOLOv11 ve SAM2 derin öğrenme modellerini entegre ederek çok modlu görüntüleme (CT ve MR) yaklaşımı sunmaktadır. OAR segmentasyonu, radyoterapi planlamasında kritik bir öneme sahiptir. Geliştirilen model, adaptif radyoterapi süreçlerinde yüksek doğruluklu segmentasyon sağlayarak tedavi etkinliğini artırmayı ve yan etkileri azaltmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, HaN-Seg veri seti kullanılarak model eğitimi gerçekleştirilmiş ve performansı Dice Benzerlik Katsayısı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, önerilen yöntemin mevcut segmentasyon yöntemlerinden daha hassas ve tutarlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes an approach for the automatic segmentation of organs-at-risk (OAR) in the head and neck region by integrating YOLOv11 and SAM2 deep learning models with multi-modal imaging (CT and MR). OAR segmentation is critical for radiotherapy planning. The developed model aims to improve segmentation accuracy in adaptive radiotherapy processes, enhancing treatment effectiveness and reducing side effects. The model was trained using the HaN-Seg dataset, and its performance was evaluated using the Dice Similarity Coefficient. Results demonstrate that the proposed method outperforms existing segmentation methods in precision and consistency.