Yüksek çevre sıcaklığına maruz kalan yumurtacı tavuklarda yemelignoselüloz ilavesinin yumurtlama performansı ve yumurta kaliteözellikleri üzerine etkileri
Effects of feed addition of lignocellulose on laying performance and egg quality characteristics in laying chickens exposed to high environmental temperature
  1. Tez No: 940917
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA SÖZCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, yüksek çevre sıcaklığına maruz kalan yumurtacı tavuklarda yeme lignoselüloz ilavesinin yumurtlama performansı ve yumurta kalite özellikleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 64 haftalık yaşta 90 adet Nick Brown genotipli kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Çalışmada kontrol, 0,5 kg/ton lignoselüloz ilavesi (1.doz) ve 1 kg/ton lignoselüloz (2.doz) olmak üzere 3 farklı grup oluşturulmuştur. Çalışmada yumurtalar günlük olarak toplanmış, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı haftalık olarak belirlenmiştir. Yumurta kalite özellikleri ve kabuktaki mikrobiyal yükün belirlenmesi amacıyla her deneme grubundan rastgele 15 adet yumurta seçilerek yumurta iç ve dış kalite analizleri, mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, en yüksek yumurta veriminin 2.doz (%79,6), en yüksek yumurta ağırlığının ise 1.doz (61,5 g) grubunda gözlenmiştir. Kabuk kalınlığı ve sarı renginin ise sırasıyla 0,424 mm ve 12,6 ortalama değerleriyle 2.doz grubunda saptanmıştır. Lignoselüloz ilavesinin, yumurta kabuğundaki mikrobiyal yük üzerine etkisi önemli bulunmuş olup, toplam mezofilik aerobik bakteri sayısı kontrol grubunda 18,1×10³ kob/g iken, 1. dozda 10,1×10³ kob/g ve 2. dozda 9,9×10³ kob/g olarak tespit edilmiştir. Koliform sayısı sırasıyla 11,5×103 kob/g, 7,4×103 kob/g ve 7,3×10³ kob/g, maya-küf sayısı ise 8,5×103 kob/g, 7,1×103 kob/g ve 6,2×10³ kob/g olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak, sıcaklık stresine maruz kalan yumurtacı tavuklarda performansın ve yumurta kalitesinin korunması için lignoselülozun potansiyel bir katkı maddesi olarak kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of lignocellulose supplementation on laying performance and egg quality characteristics in laying hens exposed to high ambient temperature. In the study, 90 Nick Brown genotyped brown laying hens of 64 weeks of age were used. Three different groups were formed as control, 0.5 kg/ton lignocellulose supplementation (1st dose) and 1 kg/ton lignocellulose (2nd dose). Eggs were collected daily and egg production, egg weight, feed intake and feed conversion ratio were determined weekly. In order to determine egg quality characteristics and microbial load in the shell, 15 eggs were randomly selected from each experimental group and egg internal and external quality analyses and microbiological analyses were performed. At the end of the study, the highest egg yield was observed in the 2nd dose group (79.6%) and the highest egg weight was observed in the 1st dose group (61.5 g). The mean values of shell thickness and yellow color were 0.424 mm and 12.6 in the 2nd dose group, respectively. The effect of lignocellulose supplementation on the microbial load on the eggshell was found to be significant and the total mesophilic aerobic bacteria count was 18.1×10³ cfu/g in the control group, 10.1×10³ cfu/g in the 1st dose and 9.9×10³ cfu/g in the 2nd dose. Coliform count was 11.5×103 cfu/g, 7.4×103 cfu/g and 7.3×10³ cfu/g, and yeast-mold count was 8.5×103 cfu/g, 7.1×103 cfu/g and 6.2×10³ cfu/g, respectively. In conclusion, it was observed that lignocellulose can be used as a potential additive for the protection of performance and egg quality in laying hens exposed to heat stress.