Koronavirüs hastalığı (COVİD-19) tedavisinde kullanılan ilaç etken maddelerinin elektrokimyasal yöntemlerle belirlenmesi
Determination of active drug substances used in the treatment of coronavirus disease (COVİD-19) by electrochemical methods
  1. Tez No: 940925
  2. Yazar: MEHMET IŞIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÇELİK KAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
SARS-CoV-2'nin mutasyon kapasitesi ve öngörülemeyen yayılımı, enfeksiyonun kontrol altına alınmasını zorlaştırmakta ve antiviral ilaçların hassas analizine yönelik gelişmiş sensör teknolojilerine duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bu çalışmada, birlikte çöktürme yöntemiyle hazırlanmış çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) destekli ferrit nanopartikül modifiye camımsı karbon elektrodu (CrFe2O4/MWCNT) kullanılarak MLP'nin elektrokimyasal davranışı ve hassas voltametrik tayini ilk kez tanımlanmıştır. Hazırlanan CrFe2O4 nanopartikülleri, transmisyon elektron mikroskobu (TEM) görüntüleri, enerji dağılımlı X-ışını (EDX) ve X-ışını kırınımı (XRD) spektrumları ile karakterize edilmiştir. Döngüsel voltametri (CV) ölçümleri, MWCNT destekli ferrit nanopartiküllerinin MLP'nin 0.1M fosfat tamponunda oksidasyonuna karşı iyi bir elektrokimyasal aktivite göstermiştir. CrFe2O4 nanopartiküllerinin yüksek elektrokimyasal aktivitesi sayesinde, MLP'nin pik akımı, yalın camsı karbon elektrot ile karşılaştırıldığında CrFe2O4/MWCNT elektrodunda belirgin bir artış göstermiştir. Diferansiyel puls voltametri (DPV) çalışmalarına göre, geliştirilen elektrot geniş bir doğrusal aralık (LR) sergileyerek yüksek duyarlılık ve düşük tespit sınırı (LOD) ile başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Girişim çalışmaları kapsamında, dopamin (DA), askorbik asit (AA), Glukoz (Gl) ve ürik asit (UA) gibi biyomoleküllerin ve K+, Na+, Cl- gibi iyonların varlığında sensörün performansının önemli ölçüde etkilenmediği gözlemlenmiştir. Stabilite çalışmaları sonucunda, sensörün 3 gün boyunca kararlılığını koruduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen MWCNT destekli CrFe2O4 tabanlı elektrokimyasal sensör, MLP analizinde yüksek hassasiyet, seçicilik ve stabilite sunarak mevcut yöntemlere kıyasla güçlü bir alternatif oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The mutation capacity and unpredictable spread of SARS-CoV-2 complicate the control of the infection and increase the need for advanced sensor technologies for the sensitive analysis of antiviral drugs. In this study, the electrochemical behavior and sensitive voltammetric determination of MLP were described for the first time using multi-walled carbon nanotube (MWCNT) supported ferrite nanoparticle modified glassy carbon electrode (CrFe2O4/MWCNT) prepared by coprecipitation method. The prepared CrFe2O4 nanoparticles were characterized by transmission electron microscope (TEM) images, energy dispersive X-ray (EDX) and X-ray diffraction (XRD) spectra. Cyclic voltammetry (CV) measurements showed good electrochemical activity of MWCNT supported ferrite nanoparticles against oxidation of MLP in 0.1M phosphate buffer. Due to the high electrochemical activity of CrFe2O4 nanoparticles, the peak current of MLP showed a significant increase in CrFe2O4/MWCNT electrode compared to the plain glassy carbon electrode. According to differential pulse voltammetry (DPV) studies, the developed electrode exhibited a wide linear range (LR) and provided successful results with high sensitivity and low detection limit (LOD). Within the scope of interference studies, it was observed that the performance of the sensor was not significantly affected in the presence of biomolecules such as dopamine (DA), ascorbic acid (AA), Glucose (Gl) and uric acid (UA) and ions such as K+, Na+, Cl-. As a result of stability studies, it was determined that the sensor maintained its stability for 3 days. In conclusion, the developed CrFe2O4/MWCNT based electrochemical sensor provides high sensitivity, selectivity and stability in MLP analysis, thus providing a strong alternative to existing methods.