Özel yetenekli öğrencilerin edebiyat eğitiminde karşılaşılan sorunların öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the problems faced ın literature education of gifted students in terms of teacher and student opinions
  1. Tez No: 940937
  2. Yazar: KÜRŞAD ATAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Özel yetenekli öğrenciler Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim almakta ve bireysel yetenekleri fark ettirme olarak adlandırılan program sonundan itibaren ders seçimi yapmaktadırlar. Özel yetenekli öğrencilerin bazı sosyal beceri sorunları yaşadıkları; bu sorunların iletişimle, dolayısıyla Türkçe ve edebiyat dersi kapsamında olan konuşma ve yazma becerileriyle doğrudan ilişkili olduğu bilinmektedir. Özel yetenekli öğrencilerin yaşadıkları sosyal beceri sorunlarının yanı sıra edebiyat ders seçimi ve edebiyat eğitimi sürecinde hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin yaşadıkları bazı sorunlar da bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı özel yetenekli öğrencilerin edebiyat eğitiminde karşılaştıkları sorunların öğretmen ve öğrenci görüşleri açısından belirlenip değerlendirilmesi, araştırmanın problemi ise“Özel yetenekli öğrencilere verilen edebiyat eğitiminde karşılaşılan sorunlar öğretmen ve öğrenci görüşleri açısından nasıldır?”olarak tasarlanmıştır. Araştırmada durum çalışması kapsamında görüşme tekniği kullanılmış ve görüşme formları için hazırlanmış olan sorular vasıtasıyla veri toplanmıştır. Çalışma grubunu Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı BİLSEM, Karatay BİLSEM ve Konya BİLSEM'de edebiyat eğitimi alan öğrenciler ve bu merkezlerde görev yapan edebiyat öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya beş edebiyat öğretmeni ve yirmi edebiyat öğrencisi katılım sağlamıştır. Araştırma için bir edebiyat öğretmeni ve beş öğrenci ile ön çalışma yapılmıştır. Ön çalışmadan elde edilen verilere göre görüşme formu yeniden düzenlenmiştir. Düzenleme ve izinler tamamlandıktan sonra beş edebiyat öğretmeni ve yirmi edebiyat öğrencisi ile görüşme yapılarak veriler toplanmıştır. Yapılan çalışmadan elde edilen veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre Bilim Sanat Merkezlerinde görev yapan öğretmenlere ve edebiyat eğitimi alan öğrencilere göre edebiyat dersinde kullanılan materyallerin yetersiz olduğu, sınıf ortamının donanımlı olmadığı, öğrencilerin bir kısmının ilgi ve yeteneklerine göre seçim yapmakta zorluk yaşadığı, ders süresinin gruptaki öğrenci sayısına göre düzenlenmesinin önem arz ettiği söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin ders seçimi yaparken öğretmen faktöründen diğer faktörlere göre daha çok etkilendiği, edebiyat dersini seçerken öğretmenin öğrenciye yaklaşımının daha önemi olduğu görülmektedir. BİLSEM'lerde edebiyat müfredatı üzerine öğretmenlerin tamamı müfredat içeriğinin zenginleştirilmesi ve bu yönde değiştirilmesini ifade ederken öğrencilerin bir kısmı ders etkinliklerini eğlenceli ve etkileyici bulmakta, diğer kısmı ise etkinlik içeriklerinin zenginleştirilmesi gerektiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Gifted students receive education at Science and Art Centers and choose their courses after completing a program called individual talent recognition. It is known that gifted students experience some social skills problems, which are directly related to communication, and therefore to speaking and writing skills within Turkish language and literature courses. In addition to the social skills problems experienced by gifted students, there are also some problems encountered by both students and teachers in literature course selection and literature education process. The purpose of this research is to identify and evaluate the problems encountered by gifted students in literature education from the perspectives of teachers and students. The research problem is designed as“What are the problems encountered in literature education given to gifted students from the perspectives of teachers and students?”In the research, the interview technique was used within the scope of a case study, and data were collected through prepared questions for interviews. The study group consists of students receiving literature education at Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı BILSEMs, Karatay BILSEMs, and Konya BILSEMs, as well as literature teachers working in these centers. Five literature teachers and twenty literature students participated in the research. A preliminary study was conducted with one literature teacher and five students for the research. The interview form was rearranged based on the data obtained from the preliminary study. After the rearrangement and permissions were completed, data were collected by conducting interviews with five literature teachers and twenty literature students. The data obtained from the study were analyzed through descriptive analysis. According to the results of the research, it can be said that according to the teachers working in Science and Art Centers and the students receiving literature education, the materials used in literature courses are inadequate, the classroom environment is not equipped, some of the students have difficulty in making choices based on their interests and abilities, and it is important to organize the lesson duration according to the number of students in the group. Additionally, it is observed that students are more influenced by the teacher factor than other factors when choosing courses, and the approach of the teacher to the student is more important when choosing literature courses. While all of the teachers express that the literature curriculum in BILSEMs should be enriched and changed accordingly, some of the students find the course activities enjoyable and impressive, while others think that the activity contents should be enriched.