III. Selim ve dönemindeki Türk müziği üzerine bir inceleme
A Study about Selim III and Turkish music in his period
- Tez No: 94094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ III. SELİM VE DÖNEMİNDEKİ TÜRK MÜZİĞİ ÜZERİNE BİR İNCELEME İlhan AKDENİZ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU 2000-SAYFA: 143 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU Prof. Dr. Babek O. KURBANOV Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN Hazırladığımız bu çalışmada, Osmanlı İmparatorluğunun Yirmi Sekizinci padişahı olan III. Selim'in mûsikîşinaslığı ve III. Selim dönemi Türk Musikisi ele alınıp incelenmiştir. Mevlevîhânelerin okul misyonunu yüklendiği bu dönemde, Mevlevihane'ye intisâb etmiş, bir çok ünlü bestekâr yetişmiştir. HI. Selim'in kendisinin de bir bestekâr olması bu dönemde Klasik Türk Mûsikîsi için çok önemli sayılabilecek bazı yenilikler yapılmasını sağlamıştır. Müzik yazı sistemi bu dönemde gözden geçirilmiş ve kıymetli notalar bu sayede korunabilmiştir. Çalışmamız, Klasik Türk Mûsıkîsi'nin en parlak dönemi olan III. Selim döneminin titiz bir biçimde ele alınıp, yoğrulduğu bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACK Master THESIS A STUDY ABOUT SELIM III AND TURKISH MUSIC IN HIS PERIOD İlhan AKDENİZ Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİO?LU 2000-PAGE: 143 Jury : Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİO?LU Prof. Dr. Babek. O. KURBANOV Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN In this study, we examined the Selim III, 28th Sultan of Ottoman Empire, in respect of his musicianship and the Turkish music of his period. During his time, many fomous composer were grown up in the Mevlevi lodges which, then, undertook the mission of schools. That Selim III himself was a musician caused many novelties to be done, which can be considered very important for classical Turkish Music. In that period the musical coding system renewed and so many valuable musical notes could be saved. This is a study in which the period of Selim İÜ, the brilliant period of classical Turkish Music, has been examined in details and fastidiously.