İslam Hukukunda kadının resmi ve kurumsal alanlarda sosyal aktivitesi
Social activities of women in offical and institutional fields according to İslamic Law
- Tez No: 94095
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLAM HUKUKUNDA KADININ RESMİ VE KURUMSAL ALANLARDA SOSYAL AKTİVİTELERİ Gülsüm SARIDAŞ Danışman: Prof.Dr.Hamza AKTAN 2000-Sayfa:211 Jüri: Prof.Dr. Hamza AKTAN İnsanlığın bir çok konudaki telakkilerinin oluşumunda olduğu gibi kadın konusundaki telakkilerin oluşmasında da dinlerin büyük payı vardır. İslam öncesi kültür ve medeniyetlerde kadınla ilgili düşüncelerin şekillenmesinde dinlerin etkisi açık olarak görülmektedir. İslam kültür ve medeniyetlerinde de aynı durum sözkonusudur. İslam tarihi seyri içerisinde kadının sosyal aktiviteleri, zamanın siyasi iktisadi ve sosyal şartlarının etkisiyle ilk dönemden günümüze giderek yavaşlayan bir seyir takip etmiştir. Müslüman kadının hayata katılımında, sosyal aktivitelerde gerilemesinin sebebi İslam değil, müslümanların tutum ve yaklaşımları olmuştur. Çalışmamızın amacı, kadının toplumun tamamına veya bir kesimine verdiği özel hizmetlerinde (cami, köprü, çeşme yaptırma, vakıflarda, hayır kuruluşlarındaki hizmetleri) ve topluma hizmet olarak nitelenecek resmi görevlerinde (ebelik, hemşirelik, devlet reisliği, hakimlik...vs.) kadının statüsünü İslam hukuku açısından ortaya koymaktır. İslam, kadını İslam öncesi kültür ve medeniyetlerde olduğu gibi "ikinci sınıf insan statüsünde görmez. Keza feminist anlayışların ortaya koyduğu gibi kadının cinselliği ön plana çıkarılarak sömürülmesine de müsade etmez. İslam kadına bir insan olarak olması gereken haklarını verdikten sonra kaybettiği insanlık onurunu iade etmiştir. Teşvik ettiği her işte ve yönlendirdiği hayat biçiminde onun fıtratını yaradılıştan getirdiği nitelikleri de gözardı etmez. Yaptığımız çalışma bizi; İslam hukuku açısından kadının resmi kurumsal alanda sosyal aktivitelerine hiçbir engelin bulunmadığı sonucuna ulaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT A POST GRADUATE EDUCATION THESİS SOCIAL ACTIVITIES OF WOMEN IN OFFICIAL AND INSTITUTIONAL FIELDS ACCORDING TO ISLAMIC LAW Gülsüm SARIDAŞ Spervisör: Prof.Dr. Hamza AKTAN 2000-PAGE: 211 Jury: Prof.Dr. Hamza AKTAN Religions have a great partion of other in the development of ideas about women rights as well as in development of ideas about human beings. The influence of religions is clearly seen in the establishment of the ideas about women in every culture and civilization in pre-lslamic and Islamic periods. In the history of Islam, social activities of women have been reduced with the influence of social, political and economic conditions of the time, in comparison with the early days of Islamic period. The reasan why muslim women stay behind today is not because of Islam itself, but because of different applications in different countries. The aim of our work is to determine the role of the women in their activities in the society or in a specific part of the society voluntarily working in bulding mosques bridges and fountains or working in charity institutions of officially working as nurse doctor, judge, political, governor and etc..) according to Islamic law.“Islam”doesn't accept women as a second degree human being as it was accepted in pre-lslamic period. Also Islam, contrary to feminist ideas, doesn't let women to be accepted as a sex object and exploited.“Islam”has given all human rights to her and then accepts her as an honourable human being. Even“Islam”considers the nature of woman in the activities and protects shows her every where. As a last word our work clearly shows that there is no prevention for women's social activities in their official and intitutional field according to Islamic law.