Dilbilim ve anlama etkisi açısından Arap dili'nin başlıca özellikleri
The Basic pecularities of Arabic language from point of wiev of linguistics and effect on the meaning
- Tez No: 94093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DİLBİLİM VE ANLAMA ETKİSİ AÇISINDAN ARAP DİLİ'NİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ Mustafa KAYA Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yusuf SANCAK 2000-SAYFA: 120 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Yusuf SANCAK Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir YILMAZ Arap Dili; bütün diller arasında, diğer bazı dillerle birlikte, birtakım sebepler muvacehesinde kendisine ayrıcalıklı bir yer edinen, dünyanın yaygın olarak konuşu lan ve önde gelen dillerinden birisidir. Bu bağlamda onunla ilgili bilimsel çalışmalara girişilmesi, inceden inceye ele alınıp değerlendirilmesi ve özelliklerinin belirlenmesi de önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Arap Dili'nin modern Dilbilim, Arap Dilbilimi ve klasik Arap Dili kaynaklarından da yararlanılarak, Dilbilim ve anlam üzerindeki etkisi açısından sahip olduğu /' 'râb, iştikak, ifâde zenginliği, tadmîn, kuraldışı kullanımların sağladığı genişlik, ses anlam ilgisi vb. özellikleri ve nitelikleri ele alınmıştır. Kaynaklar incele nirken de Arap Dili'nin özellikleri, anlam yönü ve Arap Dilbilimi içerikli konu baş lıklarının tezin kapsamına alınmasına, bunun haricindekilerin dışarıda bırakılmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE BASIC PECULARITIES OF ARABIC LANGUAGE FROM POINT OF WIEV OF LINGUISTICS AND EFFECT ON THE MEANING Mustafa KAYA Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Yusuf SANCAK 2000-SAYFA: 120 Jury : Yrd. Doç. Dr. Yusuf SANCAK Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir YILMAZ Arabic Language, between all language, together with some others, is the one which taken a prefential position in accordance with a set of reasons, world's commonly spoken and come from ahead language. İn this bunch, penetrated scientific studies interested with it, defining the pecularities and examining in fine details take importance. İn this study, properties and qualities of Arabic Language from point of wiev of Linguistics and effect on the meaning, are tried to establish making use of the mo dern Linguistics, Arabic Linguistics and classical suorces of Arabic Language.