Sağlık hizmetlerinde nesnelerin internetinin mevcut durumu ve gelecek eğilimleri: Delphi tekniği uygulaması
Current situation and future trends of internet of things in healthcare: execution of the Delphi technique
- Tez No: 940943
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Toplumsal ihtiyaçları karşılamaya ve insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında teknolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle sanayi devrimiyle başlayan teknolojik gelişmeler günümüzde finans, ticaret, üretim, tarım, madencilik vb. birçok sektörde kendini göstermektedir. Teknolojik gelişmelerin etkisiyle, odağında insan olan sağlık sektöründe de önemli yenilikler ve dönüşümler yaşanmaktadır. Bu yeniliklerin başında,“Nesnelerin İnterneti”(Internet of Things – IoT) teknolojisinin sağlık sektöründe kullanılması gelmektedir. IoT teknolojisi, sağlık hizmetlerinde büyük bir potansiyele sahip olup, hastaların bakım ve iyileşme sürecini takip etmek, sağlık hizmetlerinin verimliliğini artırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla kullanılmaktadır. Nesnelerin interneti teknolojisinin sağlık hizmetlerinde kullanılmasına yönelik yapılacak inceleme ve değerlendirmelerin çok boyutlu olabilmesi için farklı çalışma alanlarındaki uzmanların (mühendislik, hukuk, ekonomi, sağlık) işin içine dâhil edilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir. Nesnelerin interneti teknolojisi alanında çalışmaları olan ve konuyu farklı xxiv çalışma alanlarına göre ele alan uzmanların teknolojinin bugünü ve geleceğine yönelik görüşleri, teknolojinin daha az hatayla kullanılmasına ve geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Araştırmanın amacı, uzman görüşleri ışığında, dijital dönüşüm sürecinde nesnelerin internetinin sağlık hizmetleri sunumuna, sağlık hizmeti alıcılarına ve sağlık profesyonellerine etkilerinin mevcut durumunu betimlemek ve gelecekteki etkilerine yönelik tahminlerde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, sağlık hizmetlerinde nesnelerin interneti teknolojisinin kullanımının çok yönlü incelemesi yapılmıştır. Toplumsal olguların incelenmesini ve analiz edilmesini amaç edinen araştırmalarda çok yönlü yöntemlerin kullanılmasının daha yararlı olacağı düşünülmektedir. Sağlık hizmetlerinde nesnelerin interneti teknolojisinin bugününün ve geleceğinin incelenip analiz edilmeye çalışıldığı bu araştırma, nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yönteme göre desenlenmiştir. Bu araştırmada, nesnelerin interneti teknolojisinin sağlık hizmetlerinde kullanılmasının bugünkü durumunu belirlenmek ve gelecekte olası etkileri hakkında fikir birliğine varmak amaçlandığı için veri toplama sürecinde delphi tekniği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında belirlenen uzmanlar delphi paneline katılmaya davet edilmiştir. Daveti kabul edip gönüllü olan 10 uzman ile çalışma sürdürülmüştür. Veriler nitel (görüşme formu) ve nicel (anket) veri toplama araçları ile toplanmıştır. Nitel veriler içerik analizi uygulanarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Nicel veriler ise SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Sağlık hizmetlerinde nesnelerin interneti teknolojisinin kullanımına yönelik mevcut durum ve gelecek perspektifi oluşturmayı amaç edinen bu araştırmada, elde edilen bulgular ışığında, nesnelerin interneti teknolojisi, tetkik tekrarı, araştırmalara katkı, acil durum - hızlı müdahale, ilaç kullanımı, izleme, hatırlatma, zaman ve maliyet, radyasyon etkisi, kronik hastalık takibi, veri karşılaştırma, veri güvenliği ve siber saldırılar, teknolojiye bağımlılık, büyük veri, veri değerlendirme, erken, doğru ve hızlı teşhis - tedavi, hasta takibi, kontrolün ele geçirilmesi, kişiselleştirilmiş sağlık hizmeti ve sağlık hizmetlerine erişimde eşitsizlik gibi farklı sağlık hizmetleri konularında görüşler elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda nesnelerin interneti teknolojisinin sağlık hizmetlerinde kullanımının hızlı bir gelişim gösterdiği ve birçok faydayı sağlarken beraberinde bazı riskleri de barındırdığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak sağlık hizmeti sağlayıcılara, sağlık profesyonellerine, sağlık hizmeti alıcılarına ve politika yapıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological developments are taking place in the light of the data obtained as a result of scientific studies conducted to meet social needs and make people's lives easier. Technological developments, which started especially with the industrial revolution, are currently evident in many sectors such as finance, trade, production, agriculture, mining, etc. With the effect of technological developments, important innovations and transformations are also taking place in the health sector, which is focused on humans. The use of the“Internet of Things”(IoT) technology in the health sector comes first among these innovations. IoT technology has great potential in health services and is used to monitor the care and recovery process of patients, increase the efficiency of health services and reduce costs. It is thought that it would be useful to include experts from in different disciplines (engineering, law, economy, health) in order for the examinations and evaluations to be made regarding the use of the Internet of Things technology in health services to be multidimensional. The views of experts, who have studies in the field of Internet of Things technology, adressing the subject according to different fields of study regarding the present and future of technology, will contribute to the use and development of technology with fewer errors. xxvi The purpose of the research, in the light of expert opinions, is to describe the current status of the effects of the Internet of Things on the provision of health services, health service recipients and health professionals in the digital transformation process and to make predictions about its future effects. In line with this purpose, a multi-faceted examination of the use of Internet of Things technology in health services was conducted in the research. It is thought that the use of multi-faceted methods would be more useful in research aiming to examine and analyze social phenomena. This research, which aims to examine and analyze the present and future of the Internet of Things technology in healthcare services, was designed according to the mixed method in which qualitative and quantitative data are used together. In this research, the Delphi technique was used in the data collection process since it was aimed to determine the current status of the use of Internet of Things technology in health services and to reach a consensus on its possible effects in the future. The experts determined within the scope of the study were invited to participate in the Delphi panel. The study was carried out with 10 experts who accepted the invitation and volunteered. The data were collected with qualitative (interview form) and quantitative (questionnaire) data collection tools. The qualitative data were analyzed and interpreted by applying content analysis. Quantitative data were analyzed and interpreted using the SPSS program. In this research, which aims to create the current status and future perspectives regarding the use of the Internet of Things technology in healthcare services, opinions were obtained on various healthcare services such as the Internet of Things technology, repetition of examinations, contribution to research, emergency - rapid intervention, drug use, monitoring, reminder, time and cost, radiation effect, chronic disease monitoring, data comparison, data security and cyber attacks, technology dependency, big data, data evaluation, early, accurate and rapid diagnosis - treatment, patient monitoring, gaining control, personalized healthcare service and inequality in access to healthcare services. As a result of the research, it was determined that the use of the Internet of Things technology in healthcare services is rapidly developing and while it provides many benefits, it also carries some risks. Based on the research results, recommendations were presented to healthcare service providers, healthcare professionals, healthcare service recipients and policy makers.