Yeşil hastane uygulamalarının hizmet alan perspektifinden değerlendirilmesi; Adana - Mersin örneği
Evaluation of green hospital practices from the service user perspective; Adana - Mersin case
  1. Tez No: 940942
  2. Yazar: BURHANETTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ANIL TOYGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Adana ve Mersin illerinde, seçilen kamu hastanelerinde hizmet alan bireylerin, yeşil hastane uygulamaları konusundaki farkındalıklarını ölçmeyi, bu uygulamaların hastane tercihleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve yeşil hastane unvanına sahip olan hastaneler ile bu unvana sahip olmayan hastanelerden hizmet alan bireyler arasındaki farkındalıkları karşılaştırmayı, farkındalık düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, aylık gelir, tercih edilen hastane türü ve şehir gibi faktörlere göre değişimini inceleyerek, geçmişte yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçların karşılaştırılmasını amaçlayan bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, yeşil hastane unvanına sahip Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yeşil hastane unvanına sahip olmayan Adana Yüreğir Devlet Hastanesi ve Mersin Toros Devlet Hastanesi oluşturmaktadır. Çalışmada nicel veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmış olup, bahsi geçen hastanelerden hizmet alan kişilerin yanına gidilerek anket formları yüz yüze doldurulmuştur. Anketin birinci bölümünde, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik oluşturulmuş (yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir vb.) soru formu yer almaktadır.İkinci bölümde ise yeşil hastane algılarına yansıyan etkenlerin, demografik değişkenlere göre belirlenmesi adına Wood, Wang, Abdul-Rahman ve Abdul Nasir(2016) tarafından geliştirilerek, Mansur ve Korkmaz (2020) tarafından Türkçe'ye çevrilmiş olan, 24 ifadeli 5'li Likert tipi hazırlanan“Yeşil Hastane Tasarım ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde; yeşil hastane unvanına sahip olan hastanelerden sağlık hizmeti alan bireylerin, yeşil hastane sertifikası olmayan hastanelerden hizmet alanlara göre daha yüksek farkındalığa sahip olduğu, hastane fark etmeksizin, hizmet alan tüm bireylerde en düşük farkındalığın“su verimliliği”, en yüksek farkındalığın ise“iç çevre kalitesi”uygulamalarında olduğu, hastane tercihlerinde rahatlık, konfor, güvenlik, estetik ve ferahlık gibi faktörlerin önem taşıdığı, sertifikalı hastane sayısının geçmiş yıllara oranla artış gösterdiği, farkındalık düzeylerinin“yaşanılan şehir”faktörü dışında tüm demografik faktörlere göre değişim gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure the awareness of individuals receiving services at selected public hospitals in Adana and Mersin regarding green hospital practices, evaluate the impact of these practices on hospital preferences, and compare the awareness levels of individuals receiving services from hospitals with and without the green hospital designation. It also examines how awareness levels vary based on factors such as age, gender, marital status, monthly income, preferred type of hospital, and city, with the goal of comparing these findings with results from previous studies. The population of the study consists of Adana City Training and Research Hospital, which has the green hospital designation, and Adana Yüreğir State Hospital and Mersin Toros State Hospital, which do not have this designation. A quantitative data collection tool was used in the study, consisting of a two-part questionnaire, which was filled out face-to-face with individuals receiving services from the mentioned hospitals. The first part of the questionnaire included questions designed to determine the socio-demographic characteristics of the participants (age, gender, marital status, income, etc.). The second part utilized the“Green Hospital Design Scale,”developed by Wood, Wang, Abdul-Rahman, and Abdul Nasir (2016) and translated into Turkish by Mansur and Korkmaz (2020), which consists of 24 items on a 5-point Likert scale to identify factors reflecting perceptions of green hospitals according to demographic variables.As a result of the study, it was found that individuals receiving health services from hospitals with the green hospital designation have a higher level of awareness compared to those receiving services from hospitals without the green hospital certification. Regardless of the hospital, all individuals receiving services showed the lowest awareness in“water efficiency”and the highest awareness in“indoor environmental quality”practices. Factors such as comfort, safety, aesthetics, and spaciousness were found to be important in hospital preferences. The number of certified hospitals has increased compared to previous years, and awareness levels varied according to all demographic factors except for the "city of residence.