Böbrek transplantasyonu yapılan çocuklarda kognitif fonksiyonlar, el becerisi, kavrama kuvveti, reaksiyon zamanı ve dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions, manual dexterity, grip strength, reaction time and balance in children with kidney transplantation
- Tez No: 940946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik dönem böbrek transplantasyonu olan çocuklarda sağlıklı akranlarına kıyasla kognitif fonksiyonların, el becerisinin, el kavrama kuvvetinin, reaksiyon zamanının ve dengenin etkilenip etkilenmediğini belirlemektir. İstinye Üniversitesi Hastanesi Bahçeşehir Liv Hospital'da takip edilen 30 hasta böbrek transplantasyon grubu, 30 sağlıklı çocuk ise kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların kognitif fonksiyonları Stroop Testi ile, kaba motor el becerisi Tahta Kutu ve Blok Testi ile, ince motor el becerisi 9 Delikli Peg Testi ile, el kavrama kuvveti (Handgrip Strength Test - HGST) ile reaksiyon zamanının değerlendirilmesi Light-Trainer (LTv2, Türkiye) Cihazı ile, denge Pediatrik Denge Ölçeği ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler sonucunda böbrek transplantasyon grubu ve kontrol grubunun demografik özellikleri benzer bulundu (p>0.05). Kognitif fonksiyonlar, el motor beceri ve el reaksiyon zamanı parametrelerinde önemli farklılıklar gözlenmiştir. Kognitif değerlendirmede Stroop Testi'nde“Siyah/Beyaz Okuma”(p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine whether cognitive functions, manual dexterity, handgrip strength, reaction time, and balance are affected in children with chronic kidney transplantation compared to their healthy peers. A total of 30 patients in the kidney transplantation group who were followed up at Istinye University Hospital Bahcesehir Liv Hospital and 30 healthy children as the control group were included and divided into two groups. Cognitive functions of all participants were evaluated with the Stroop Test; gross motor hand skills with the Box and Block Test; fine motor hand skills with the 9-Hole Peg Test; handgrip strength with the Handgrip Strength Test (HGST); reaction time with the Light- Trainer (LTv2, Türkiye) device; and balance with the Pediatric Balance Scale. As a result of all assessments, the demographic characteristics of the kidney transplantation group and the control group were found to be similar (p>0.05). Significant differences were observed in cognitive functions, hand motor skills, and hand reaction time parameters. In cognitive assessment, the Stroop Test showed significantly higher times in the transplantation group for“Black/White Reading”(p0.05).