Lazer toz yataklı füzyon yöntemi ile üretilen kafes yapı ve parçacık sönümleyici içeren parçaların titreşim sönümleme performanslarının incelenmesi
Investigation of the damping performance of components containing lattice structure and particle damper produced by laser powder bed fusion method
- Tez No: 940955
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Titreşimler makine ve sistemler için yıkıcı etkiye sahip olabilir. Özellikle uzay ve havacılık sektörünün en önemli ihtiyaçlarından olan hafif yapıların tasarımları titreşim problemi çözümünü daha da zorlayıcı bir hale getirmektedir. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, eklemeli imalat yöntemleri ile üretilen yapılara parçacık sönümleyici etkisi gösteren üretim tozlarının hapsedilmesini mümkün hale getirmektedir. Bu konuda yapılan çalışmaların sayısı son yıllarda giderek artmaktadır. Bunun yanında parçacık sönümleyicilerle birlikte kafes yapıların bir arada bulunmasının titreşim sönümleme performansına etkisinin incelendiği az sayıda çalışma mevcuttur. Etkili titreşim sönümleme değerleri elde edebilmek için kafes yapı ve parçacık sönümleyici içeren yapılarda hangi parametrelerin daha yüksek etkiye sahip olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla lazer toz yataklı füzyon yöntemi ile Inconel 718 malzemesinden kiriş şeklinde numuneler üretilmiştir. Üretilen numunelerin iç yapısına farklı hacim oranlarında parçacık sönümleyiciler eklenmiştir. Ayrıca bazı numuneler içerisine ilave olarak kafes yapılar da eklenmiştir. Titreşim sönümleme değerlerine etki edebilecek olan; hacim oranı, kafes yapı varlığı, kafes yapı hücre uzunluğu, kafes yapı hücre çapı ve parçacık sönümleyici varlığı gibi parametreler ele alınmıştır. Parametrelerin etkileri modal test ölçümlerinden elde edilen sonuçlarla kapsamlı şekilde incelenmiştir. Elde edilen sönüm oranları, içi tamamen ergitilmiş referans bir numuneden elde edilen sönümleme oranları ile kıyaslanmıştır. Sonuçlar, kafes yapı ilavesi sonrasında parçacık sönümleyicilerin sönümleme oranlarının daha da arttığını göstermektedir. Kafes yapıların eklenmesi ile daha küçük hacim oranlarında daha yüksek sönümleme değerleri elde edilebilmiştir. Parçacık sönümleyicilerin ve kafes yapıların bir arada bulunması ile referans numuneye göre 31 kat mertebelerinde sönümleme artışı elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Vibrations can have adverse effects on machines and systems, affecting their performance and lifespan. The demand for designing lightweight structures, especially in the aerospace industry, makes the solution of vibration problems more difficult. Technological developments in recent decades have made it possible to trap manufacturing powders with a particle damping effect in structures produced using additive manufacturing methods. In recent years, the number of studies on this topic has been steadily increasing. However, few studies have investigated the impact of integrating particle dampers with lattice structures on vibration damping performance. To achieve effective vibration damping, the important parameters affecting lattice structures and particle dampers must be identified. For this purpose, beam-shaped samples were produced from Inconel 718 using the laser powder bed fusion method. Particle dampers were added to the internal structure of the samples at different volume fractions. Additionally, lattice structures were added into some samples. Parameters that could affect vibration damping performance, such as volume fraction, presence of a lattice structure, unit cell length, unit cell diameter, and presence of particle dampers, were considered. The effects of these parameters were thoroughly analyzed using results obtained from experimental modal analysis. The obtained damping ratios were compared with those of a fully melted reference sample. The results indicate that the addition of lattice structures further enhances the damping performance of particle dampers. With the inclusion of lattice structures, higher damping values were achieved at lower volume fractions. The combination of particle dampers and lattice structures led to a damping increase of up to 31 times compared to the reference sample.