U937 monositlerin CD19 ve BCMA car lentiviral transdüksiyonu ile car monosit hatlarına dönüştürülmesi ve etkinliklerinin değerlendirilmesi
Generation car monocyte lines through CD19 and BCMA car lentiviral transduction of U937 monocytes and evaluation of effectiveness
  1. Tez No: 940954
  2. Yazar: SİNAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NELİSA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Kanser tedavisinde, kimerik antijen reseptörleri (CAR) içeren hücre tedavileri, özellikle B hücre kaynaklı malignitelerde etkili olmuştur. Ancak, katı tümörlerde CAR-T hücre tedavilerinin sınırlı etkinliği, alternatif yaklaşımların araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, CAR-Makrofajlar (CAR-M) ve CAR-Monositler gibi yeni hücresel tedavi stratejileri önem kazanmıştır. Monositler, makrofajlara farklılaşma potansiyelleri ve immünosupresif mikroçevrelerdeki üstün adaptasyon yetenekleriyle dikkat çekmektedir. Çalışmada, lentiviral vektörlerle CD19 ve BCMA hedeflerine özgü CAR genlerinin U937 monosit hücre hattına aktarılması amaçlanmış ve CAR ekspresyonlu hücrelerin fenotipik ve fonksiyonel özellikleri incelenmiştir. Lentiviral transdüksiyon sonucunda, CD19 CAR ekspresyonu %80-90 aralığında, BCMA CAR ekspresyonu %40-50 oranında başarılı olmuştur. CAR monositlerin etkinliğini takip edebilmek için hedef hücreler GFP ile işaretlenmiştir. CD19 ve BCMA CAR monositlerin hedefe karşı, 5:1 ve 10:1 (efektör:hedef) oranlarında, öldürme kapasitesine sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bu hücreler zaman içinde monosit fenotiplerini korumuş ve M2 makrofaj fenotipi ile ilişkili belirteçlerinde kontrol grubuna göre artış yaşanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, CD19 ve BCMA hedefli CAR-Monositlerin, özellikle hematolojik malignitelerde ve katı tümörlerde umut verici bir terapötik alternatif sunduğunu ortaya koymaktadır. Monositlerin genetik modifikasyonu ve CAR ekspresyonu, bağışıklık yanıtını artırmakta ve mevcut immünoterapilerin sınırlamalarını aşmaya yönelik yeni bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bu bulgular, gelecekteki klinik uygulamalara ışık tutabilir ve CAR hücre terapilerinin etkinliğini artırabilir.
Özet (Çeviri)
In cancer treatment, cell therapies containing chimeric antigen receptors (CAR) have been effective, especially in B cell-derived malignancies. However, the limited efficacy of CAR-T cell therapies in solid tumors necessitates the investigation of alternative approaches. In this context, new cellular treatment strategies such as CAR-Macrophages (CAR-M) and CAR-Monocytes have gained importance. Monocytes attract attention with their potential to differentiate into macrophages and their superior adaptation abilities in immunosuppressive microenvironments. In the study, it was aimed to transfer CAR genes specific to CD19 and BCMA targets to U937 monocyte cell line with lentiviral vectors and the phenotypic and functional properties of CAR-expressed cells were examined. As a result of lentiviral transduction, CD19 CAR expression was successful in the range of 80-90% and BCMA CAR expression was successful in 40-50%. In order to follow the effectiveness of CAR monocytes, target cells were labeled with GFP. CD19 and BCMA CAR monocytes have been shown to have the capacity to kill against the target at 5:1 and 10:1 (effector:target) ratios. Furthermore, these cells maintained their monocyte phenotype over time and increased markers associated with the M2 macrophage phenotype compared to the control group. In conclusion, this study demonstrates that CD19 and BCMA-targeted CAR-monocytes offer a promising therapeutic alternative, especially in hematological malignancies and solid tumors. Genetic modification of monocytes and CAR expression enhances immune response and stands out as a new approach to overcome the limitations of current immunotherapies. These findings may shed light on future clinical applications and increase the efficacy of CAR cell therapies.