Akarsuyu verev kesen köprülerde orta ayak şeklinin basınçlı akım oyulmasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pier shape on pressurized flow scouring in skewed river bridges
  1. Tez No: 940957
  2. Yazar: METİN YÜKSEL AKINTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSTEYDE BADUNA KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyada ve ülkemizde özellikle son yirmi yılda şiddetini ve frekansını artıran taşkınlar neticesinde akarsu köprülerinde meydana gelen hasarlarda ve yıkılmalarda ciddi can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Literatürde taşkın anında oluşan basınçlı akım durumu için sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada taşkın anında gelişen basınçlı akım halinde köprü ayakları etrafında ve tabliye altında oluşan oyulma mekanizmasının incelenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla laboratuvar ortamında çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneylerde yarım dairesel burunlu dikdörtgen orta ayak ve farklı arazi koşulları sebebiyle akıma dik olarak yerleştirilemeyen köprü tabliyeleri düşünülerek 15° verevlik açısıyla yerleştirilmiş bir köprü tabliyesi kullanılmıştır. Deneyler sadece tabliye, sadece ayak ve tabliye ile ayağın birlikte olduğu üç grupta farklı yaklaşım akım derinlikleri ve debi değerleri kullanılarak yapılmış ve oyulma mekanizmasının nasıl değiştiği gözlemlenmiştir. Deney sonuçlarına göre basınçlı akım halinde ayak etrafında oluşan maksimum oyulma çukuru derinliğinin serbest akım durumundaki oyulma derinliğinden %27-37 arasında daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra aynı laboratuvar ortamında silindirik orta ayak kullanılarak gerçekleştirilen deney verileriyle karşılaştırma yapılarak basınçlı akım halinde yarım dairesel burunlu dikdörtgen orta ayağın %20 daha fazla oyulmaya sebebiyet verdiği belirlenmiştir. Akıma dik tabliye kullanılarak yapılan deney verileriyle yapılan karşılaştırmalarda ise köprü tabliyesinin belli bir verevlik açısıyla yerleştirilmesi halinde değişen oranlarda daha çok oyulma oluştuğu görülmüştür. Elde edilen veriler ile gerçekleştirilen regresyon analizi sonucunda basınçlı akım halinde oyulma çukuru derinliğini tahmin eden ampirik bir bağıntı elde edilmiş ve bu bağıntıda tabliyenin verevli olması durumu ile densimetrik Froude sayısının oyulma derinliğini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the world and in our country, especially in the last twenty years, floods that have increased in intensity and frequency have caused serious loss of life and economic losses due to the damages and failures of river bridges. There are a limited number of studies in the literature for the pressure flow condition that occurs during flood events. In this study, various experiments were carried out to examine and evaluate the scour mechanism that occurs around the bridge piers and beneath the deck under pressure flow condition that forms during floods. In the experiments, an oblong pier and a bridge deck with a skewness angle of 15° were used considering the bridge decks that cannot be designed perpendicular to the flow direction due to different topographic conditions. The experiments were carried out using different approach flow depths and discharge values in three groups, namely only the deck, only the pier and the deck and pier together, and the scour mechanism was thus observed. According to the results, it was noted that the maximum scour hole depth around the pier in the pressure flow condition was 27-37% more than the maximum scour depth in the free flow condition. Furthermore, it was found that the oblong pier caused 20% larger scour depths in the pressurized flow condition when the experimental data of current study was compared with the data of a cylindrical pier located in the same flume under same flow conditions. Comparisons of the current study data were also made with the experimental data of a deck located perpendicular to the flow under same conditions and it was observed that larger scour depths occurred at varying scales when the bridge deck was located at a skew angle of 15°. An empirical equation was developed by using regression analysis and all related data of pressure scour depths observed under same flow conditions. It was noted that the maximum scour depth increased with skewness angle of the deck and the densimetric Froude number.