Doğal içeriği arttırılmış su bazlı cilt krem özellikleri için deneysel tasarım uygulaması
Experimental design application for water-based skin cream properties with increased natural content
- Tez No: 940962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH KEYF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kozmetik sanayide kullanılan sentetik kimyasalların azaltılması son zamanlarda önemi artarak devam etmektedir. Sentetik kimyasalların cilt yüzeyine yaptığı toksik yan etkilerinin ve bu etkiler ölçülmesi için dermatolojik testler yapılması maliyetinin azaltılmasına destek olacağı düşünülmüştür. Var olan olumsuzları gidermek ve sağlıklı güvenir ürünle tüketicileri memnun etmek suretiyle sektörün kalitesinin arttırılması suretiyle ekonomiye katkı sağlayacaktır. Bu hedefe uygun doğal içerikli nemlendiren, onarıcı ve rahatlatan yüz kremi geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Doğal krem için doğal kimyasalların yüzde oranı diğer doğal ürünlere göre de arttırılarak krem elde edilmiştir. Doğal krem karışımın içeriğinde viskozite ajanı, cilt yenileyici B5 vitamini, cildi esnetmesi nemlendirici hyalüronik asit ve nemlendirici gliserin, beslenmesi için üzüm çekirdeği yağı, sarı kantaron yağı, bakteri önleyici ve doğal emülgatör ilave edilmiştir. Biyobazlı kimyasalların farklı oranlarıyla elde edilen viskozite değerleri deneysel tasarım metodu merkezi bileşik tasarım metodu yardımıyla doğal kremin viskozite, pH, UVA engelleme ve temas açısı değişimleri incelenmiştir. Viskozite ölçümleri, krem formülasyonlarının uygulanabilirliğini ve kullanıcı konforunu belirlemek için önemlidir. pH ölçümleri, ürünün ciltle uyumlu olup olmadığını, cildin asidik dengesine zarar verip vermediğini gösterirken, UVA absorpsiyon testleri ise cildin UV ışınlarına karşı korunma seviyesini belirlemektedir. Ayrıca, temas açısı ölçümleri, krem formülasyonlarının cilt yüzeyiyle etkileşimini ve uygulama kolaylığını gösterir. Bu çalışma, doğal içerikli kozmetik ürünlerin geliştirilmesine yönelik yapılan araştırmalar için önemli katkı sağlaması öngörülmektedir. Yeni bir ürünün geliştirilmesiyle beraber, bu alanda yapılan araştırmalar için deneysel tasarım metodunun öneminin kavranmasında ayrıca hedeflenmektedir. Elde edilen sonuçlar incelenerek, doğal bileşime bağlı olarak değişen sonuçlara uygun matematiksel model geliştirilmiştir. Matematiksel model yardımıyla ilgili değişkenler ve sonuçlar arasında optimizasyonların gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Doğal krem çalışmaların devamında diğer önemli sonuçların doğal bileşimle değişimi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The reduction of synthetic chemicals used in the cosmetic industry has been gaining increasing importance in recent times. It is believed that reducing the toxic side effects of synthetic chemicals on the skin surface and the cost of dermatological tests required to measure these effects would contribute to cost savings. By addressing the existing negative impacts and improving the sector's quality by providing healthy and reliable products to consumers, this approach is expected to contribute to the economy. The aim is to develop a natural moisturizing, restorative, and soothing face cream that aligns with this goal. The natural cream was formulated by increasing the percentage of natural chemicals compared to other natural products. The formulation of the natural cream contains viscosity agents, skin-renewing vitamin B5, hydrating hyaluronic acid to enhance skin elasticity, moisturizing glycerin, grape seed oil for nourishment, St. John's Wort oil, bacteria-preventing agents, and natural emulsifiers. Viscosity values obtained with different proportions of bio-based chemicals were analyzed using the experimental design method, specifically the central composite design method. The viscosity, pH, UVA absorption, and contact angle changes of the natural cream were examined. Viscosity measurements are important for determining the applicability of cream formulations and user comfort. pH measurements indicate whether the product is compatible with the skin and whether it disrupts the skin's acidic balance, while UVA absorption tests determine the level of protection the product provides against UV rays. Additionally, contact angle measurements show the interaction of cream formulations with the skin surface and ease of application. This study is expected to make a significant contribution to research on the development of natural cosmetic products. Along with the development of a new product, the importance of the experimental design method in related research is also aimed to be highlighted. By analyzing the obtained results, a mathematical model was developed based on the variations observed due to the natural composition. With the help of this mathematical model, optimizations between the relevant variables and results will be possible.