Preparation of a national reference material pesticide mixture: Feasibility studies for production
Ulusal sertifikalı referans malzeme pestisit karışımının hazırlanması: Üretim için fizibilite çalışmaları
  1. Tez No: 940975
  2. Yazar: HATİCE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YENİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 646
Özet
Ulusal bir referans pestisit karışımı hazırlamak amacıyla fizibilite çalışmaları yürütülmüştür. Toplam 108 pestisit kullanılarak iki ana karışım (karışım 1 ve karışım 2) hazırlanmıştır. Karışım 1, 24 adet pestisit içerirken, karışım 2, 84 adet pestisit içermektedir. Karışımlar iki kez gravimetrik yöntemle (karışım A ve karışım B) ve bir kez de volumetrik yöntemle (karışım C) hazır-lanmıştır. HCB, metolaklor, α-HCH, γ-HCH, aldrin, dieldrin, endrin, 4,4'-DDD, 4,4'-DDT, 2,4'-DDT, α-endosulfan, β-endosulfan, heptaklor ve heptaklor endo-epoksit gravimetrik karışımlarda, HCB ve metolaklor, heptaklor endo-epoksit, hariç aynı pestisitler hacimsel karışımlarda analiz edilmiştir. Organoklorlu pes-tisitlerin kısa ve uzun vadeli stabilite testleri, nakliye davranışını belirlemek için 20°C'de ve optimum depolama koşulları altındaki davranışı belirlemek için +4°C ve -20°C'de gerçekleştirilmiştir, En kararlı sıcaklık -20°C olarak kabul edilmiştir. Karışımlarda haftalık ve aylık olarak belirlenen pestisit konsantra-syonlarında 5 aylık bir süre boyunca önemli bir değişiklik olmamıştır. Bu pestis-itlerin belirsizliği, ISO Guide 17034'e göre homojenlik belirsizliği, kısa ve uzun vadeli stabilite, standartların saflığı, GC-MS kalibrasyon grafiği ve karakter-izasyon belirsizliği açısından hesaplanmıştır, Sonuç olarak, HCB, metolaklor, α-HCH, γ-HCH, aldrin, dieldrin, endrin, 4,4'-DDD, 4,4'-DDT, 2,4'-DDT, α-endosulfan, β-endosulfan, heptachlor ve heptachlor endo-epoxide için genişletilmiş belirsizlik sonuçları 0.5, 0.7, 0.5, 0.5, 0.3, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 0.7, 0.3, 0.3, 1.2 ve 0.5 civarında gravimetrik karışımlarda sırasıyla 100 ppm için belir-lenmiştir. Hacimsel karışımlarda ise genişletilmiş belirsizlikler 80 ppm için sırasıyla 2.4, 3.1, 4.1, 2.7, 15, 2.8, 4.1, 3.9, 3.2, 3.6 ve 12.6 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Feasibility studies were carried out with the aim of preparing a national reference pesticide mixture. Two main mixtures (mixture 1 and mixture 2) were prepared using a total of 108 pesticides, mixture 1 contains 24 pesticides, while mixture 2 contains 84 pesticides, mixtures were prepared twice using by gravi-metric method (mix A and mix B) and once using by volumetric method (mix C), HCB, metolachlor, α-HCH, γ-HCH, aldrin, dieldrin, endrin, 4,4'-DDD, 4,4'-DDT, 2,4'-DDT, α-endosulfan, β-endosulfan, heptachlor and heptachlor endo-epoxide were analysed in gravimetric mixtures, and except for HCB, metolachlor, heptachlor endo-epoxide, the same pesticides were analysed in vol-umetric mixtures. Short- and long-term stability tests of organochlorine pesti-cides were undertaken at 20°C to determine transport behaviour, and at +4°C and -20°C to determine behaviour under optimal storage conditions. The most stable temperature was considered as -20°C. There is no significant change in the con-centration of the pesticides determined weekly and monthly in the mixtures over a period of 5 months. The uncertainty of these pesticides was calculated with respect to the uncertainty of homogeneity, short- and long-term stability, purity of standards, GC-MS calibration plot and uncertainty of characterization accord-ing to ISO Guide 17034. Consequently, the expanded uncertainty results for HCB, metolachlor, α-HCH, γ-HCH, aldrin, dieldrin, endrin, 4,4'-DDD, 4,4'-DDT, 2,4'-DDT, α-endosulfan, β-endosulfan, heptachlor and heptachlor endo-epoxide were determined around 0.5, 0.7, 0.5, 0.5, 0.3, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 0.7, 0.3, 0.3, 1.2 and 0.5 in gravimetric mixtures for 100 ppm. In volumetric mixture, their expanded uncertainties were determined to be 2.4, 3.1, 4.1, 2.7, 15. 2.8, 4.1, 3.9, 3.2, 3.6 and 12.6 for 80 ppm, respectively.