Manned machine interface (MMI) for commanding autonomous wingman
Otonom kanat adamının kontrol edilmesine yönelik insanlı makine arayüzü (MMI)
  1. Tez No: 940976
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. RAFAL ZBIKOWSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cranfield University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Beşinci nesil savaş uçaklarının, özellikle F-35'in geliştirilmesi ve insansız sistemlerin yeteneklerinin ilerlemesiyle birlikte, insanlı-insansız iş birliği son dönemde önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. İnsanlı ve insansız sistemler arasındaki etkileşim uzun süredir araştırılmakta olup bu etkileşim; otonomi, haberleşme ve insan faktörleri gibi çeşitli konuların etkisi altındadır. Bu bağlamda, insanlı makine arayüzü (MMI) tasarımı, insanlı ve insansız birimler arasında etkin bir iş birliği sağlamak ve ekip ruhu oluşturmak açısından kritik bir öneme sahiptir. Hava harbinin giderek daha karmaşık bir hal almasıyla birlikte, pilotlar komuta,kontrol ve bilgi (C2I) analizi rollerini üstlenmeye başlamıştır. Bu rollerden biri, belirli görevlerde otonom bir kanat adamı ile iş birliği içinde çalışmayı içerebilir. Bu tez, beşinci nesil bir savaş uçağı pilotunun C2 rolünü etkili bir şekilde sürdürebilmesini sağlamak amacıyla, optimal, kesintisiz ancak sade bir MMI tasarlamayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, MMI tasarım kriterleri işlevsellik ve sadelik temelinde ele alınmış, belirlenen kriterlere uygun olarak sanal bir arayüz modeli geliştirilmiş ve MATLAB ortamında örnek bir simülasyon sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With development of 5th generation fighter jets, especially F-35, and improving technologies and capabilities of unmanned systems, manned-unmanned teaming has been very much in the foreground recently. Studies of interaction between manned and unmanned systems has been carried on for a long time. This interaction influenced by various topics, such as autonomy, communication and human factors. Manned machine interface (MMI) design is a key aspect to manage the interaction and build a team spirit among manned and unmanned units. As air warfare increases in sophistication pilots are increasingly fulfilling a command, control and information (C2I) analysis role. One such scenario may be a pilot teamed with an autonomous wingman to support certain missions. This thesis aims to design an optimal, seamless but simple, MMI for a 5th generation fighter jet pilot in order to he/she is able to maintain his/her C2 role. Thus, criteria of MMI design was discussed for optimal design based on its functionality and simplicity and according to the criteria, a virtual interface model and an example simulation in MATLAB environment were presented in this thesis.