Aristoteles'in alem görüşü
Aristotle's view of the world
  1. Tez No: 94098
  2. Yazar: ZAFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARİSTOTELES'İN ALEM GÖRÜŞÜ Zafer YILMAZ Danışman:Doç. Dr. Ali Osman GÜNDOĞAN :2000, Sayfa: 87 Jüri :Doç. Dr. Ali Osman GÜNDOĞAN Bu çalışmada Aristoteles'in âlem görüşünü ortaya koymaya çalıştık. Bu konuya geçmeden öncede giriş bölümünde, ilkçağ filozoflarının varolanların temel maddesi ve oluş problemini nasıl değerlendirdiklerini belirlemeye gayret ettik. Aristoteles'in bu konuya ilişkin görüşlerini özetle şu şekilde belirleyebiliriz: Aristoteles âlemi mükemmel bir bütün olarak görmekte ve alemin merkezine hareketsiz olan yer yuvarlağını yerleştirmektedir. Filozof alemi bir bütün olarak görmesine karşın onu ikiye ayırmakta birisine yukarı, (ay - üstü alem), diğerine aşağı (ay - altı alem) adını vermektedir. Ay - üstü alem, aither adı verilen görünmez bir özdekle kaplıdır ve burada yer alan varlıklar Tanrısallığın yakınında bulunurlar. Dairesel yer değiştirme hareketinin dışında, hiçbir değişmenin gözlenmediği bu alem düzenin hakim olduğu mükemmel bir yerdir. Ay - altı alem ise dört unsurdan oluşmuştur ve Tanrısallığın uzağında yer alır. Bu alemde yer alan her varlık oluş ve bozuluşa tabidir. Düzensizlikler alemi olan ay - altı alemdeki varlıkların gerçekleştirdikleri harekette yukarı ve aşağı doğru olan düz çizgi şeklindeki harekettir. Alemde yer alan bütün varlıkların nihai hedefi ise mutlak bir dinginliğe ulaşıp Tanrısallaşmaktır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MASTER THESIS ARİSTOTLE'S VlEW OF THE WORLD Zafer YİLMAZ Supervisor: Associate Professor. Ali Osman GÜNDO?AN :2000, Page:87 Jury :Associate Professor. Ali Osman GÜNDOGAN This study aims to investigate the view of *worid' by Aristotle. Before handling this subject, the evalvation of ancient philosophers on the essence of existence and the issue of existence were tried to be determined in the introductory chapter. Aristotle's views on this issue can be summerized as follows: Aristotle views the universe as a perfect unit and places the world which is motionless in the very center of it. He divides the universe into two; calls one the upper (above - the moon) and the other the lower (below - the moon). The universe above - the moon is covered with an invisible substance called aither, and the things there are close to divinity. This universe, in which no change except the circular movement is observed, is a perfect place where there is order. The universe below - the moon is composed of four elements and is far from divinity. Everything in this universe is subject to existence and disappearance. The movements in this universe is in up - and - down linear position. The final aim of all the things in the universe is to reach an absolute serenity and gain divinity.