Mütercim Ahmed Asım Efendi ve Arap lügatçılığındaki yeri
Mütercim Ahmed Asım Efendi; and his place in the Arabic lexicography
- Tez No: 94099
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Lügatlar, toplumların kültür mirasını aktarmada en güvenilir ve tarafsız eserlerdir. Tarih öncesi dönemlerde başlayan lügatçilik hareketi, h. II. asrın sonlarına doğru Araplarda da fiilen başlamış ve bu sahada günümüze kadar birçok değerli eser verilmiştir. Arap lügatçılığına hizmet edenlerden birisi de Mütercim Ahmed Âsim Efendi'dir. O, kendi ana dili olmamakla birlikte, Arapçaya Arapların bile kolay kolay yapamayacağı bir hizmeti yaparak, bu dilin Türkler arasında da yaşaması için gerekli çabayı göstermiştir. O, Arap dilinin birçok alanıyla ilgilenmiş, tercüme ve telifleriyle paha biçilmez numuneler bırakmıştır. Bu numunelerden biri de hiç şüphesiz el-Kâmûsu'l-Muhîî Tercümesi 'dir. Mütercim bu tercümeye, diğer sözlüklerde bulunmayan birçok bilgiyi de ilave ederek, eserin hacmini üç katına çıkarmış ve onu ansiklopedik bir hüviyete sokmuştur. Böylece eserinde, dilin dışında birçok konuda bilgiler sunmuş ve bu durum eserin değerini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The lexicons are the most reliable and most the objective works which transmit the cultural heritages of the societies. The lexicography having begun at the pre-historic ages, for Arabs, has its backgrounds especially in the second century of Hegira and has lasted until The Renaissance giving very unique works. Mütercim Ahmed Âsim Efendi is one of the serving-person of the Arabic lexicography for the post- Renaissance period. He himself in spite of being a non-arabic birth person, has given Arabic language a huge activity never given by any Arab before, and made a great effort to spread this language around Turks. He was interested in each fields and branch of the Arabic Language, he granted numerous precious instances both in translation and outhorship. One of them is, of course, his translation of the al-Qâmûs al-Muhît. Mütercim has made its seize three times huge by reporting many other data in this work never been in other works and made it as an encyclopedia. In this way he offered some other data apart from language and made it more attractive.