H. italicum ekstraktlarının ve H. italicum ekstraktı yüklü kitosan nanopartiküllerin yara iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of H. italicum extracts and H.italicum extract-loaded chitosan nanoparticles on wound healing
  1. Tez No: 940996
  2. Yazar: ZEYNEP YAĞMUR KARAGÜLLEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAHİR GÜNKARA, PROF. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
H. itallicum; uçucu yağlar, flavonoidler, diterpenler ve çeşitli fenolik bileşenler gibi kimyasal komponentler ihtiva eden 30-70 cm aralığında uzayabilen aromatik bir çalı türü bitkidir. H. itallicum uçucu yağı ve çeşitli yöntemlerle elde edilen ekstraktları; anti-inflamatuar, antioksidan ve hücre yenileme özellikleri sebebi ile yara iyileştirme uygulamalarında kullanımı öngörülmektedir. H. itallicum yara çevresindeki inflamasyonu azaltmak suretiyle iyileşmeyi teşvik etmektedir, içeriğinde bulunan antioksidan bileşenler sayesinde yara çevresindeki serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlamaktadır, fibroblast hücrelerinin proliferasyonunu arttırarak yara iyileşmesini hızlandırmaktadır. H. itallicum bitkisinden temin edilen ekstraktların kimyasal yapısı gereği zayıf çözünürlüğe sahip ve canlı sistemlerde biyoyararlanımı düşüktür. Bu sebeple doğal polimer kullanılmak suretiyle nanopartiküler sistemlere entegre edilmesi hedeflenmiştir. Bir glikoz türevi olan β-(1,4) bağlantılı N-asetilglukozaminin uzun zincirli bir polimer olan kitinin ana türevi olan kitosan, 1-4 glikozidik bağla bağlanan glukozamin ve N-asetilglukozamin birimlerinin bir kopolimeleridir. Kitosan (CS) polimeri; karides, yengeç, kalamar ve kerevit gibi canlılardan temin edilebilen doğal polimer olup, mevcut çalışma kapsamında hidrofilik özelliği, biyouyumluluğu, biyobozunurluğu ve toksik olmaması gibi özellikleri sebebi ile tercih edilmektedir. Mevcut çalışma kapsamında nanopartikülün doğal polimer olan kitosan türevli nanopartikül olarak seçilmesinin temel sebebi antimikrobiyal aktivitesi ve hızlandırılmış yara iyileştirme özelliğidir. Sentezlenen kitosan nanopartiküllerin biyokimyasal aktiviteleri şu şekilde sıralanabilir: (i) fibroblast aktivasyonu, (ii) tip IV kollajen sentezinin uyarılması ve (iii) düzenli kollajen birikimine yardımcı olan ve yara bölgesinde artan düzeyde doğal hyaluronik asit sentezini uyaran N-asetil-β-D-glukozamini serbest bırakılması. Mevcut çalışma, biyoyararlanımı düşük olan moleküllerin etkinliklerini arttırmaya yönelik doğal bileşenler ihtiva eden biyoteknolojik sistemlerin tasarlanabileceğini gösteren bir araştırma niteliğindedir. Biyoyararlanımı ve çözünürlüğü düşük fakat organizma için faydalı H. itallicum ekstraktları ile topikal formülasyonlara uyarlanmaya uygun yara iyileşmesinde etkili nanopartiküler sistemlerin temin edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
H. italicum is an aromatic shrub that grows between 30 and 70 cm in height, containing chemical components such as essential oils, flavonoids, diterpenes, and various phenolic compounds. The essential oil and extracts obtained through different methods from H. italicum are proposed for use in wound healing applications due to their anti-inflammatory, antioxidant, and cell regeneration properties. H. italicum promotes healing by reducing inflammation around the wound, eliminates free radicals in the wound environment due to its antioxidant components, and accelerates wound healing by enhancing fibroblast cell proliferation. However, extracts derived from H. italicum possess low solubility and poor bioavailability in living systems due to their chemical structure. Therefore, this study aims to integrate these extracts into nanoparticulate systems using natural polymers. Chitosan, a derivative of chitin, which is the main polymer of β-(1,4)-linked N-acetylglucosamine, is a copolymer consisting of glucosamine and N-acetylglucosamine units connected via 1-4 glycosidic bonds. Chitosan (CS) polymer is a natural polymer derived from organisms such as shrimp, crabs, squid, and crayfish. In the present study, cihatsan was chosen for its hydrophilic nature, biocompatibility, biodegradability, and non-toxic properties. The primary reason for selecting chitosan-based nanoparticles as the nanoparticulate system in this study is their antimicrobial activity and accelerated wound healing properties. The biochemical activities of the synthesized chitosan nanoparticles can be summarized as follows: (i) activation of fibroblasts, (ii) stimulation of type IV collagen synthesis, and (iii) release of N-acetyl-β-D-glucosamine, which promotes regular collagen deposition and stimulates the synthesis of natural hyaluronic acid in the wound area. This study demonstrates that biotechnological systems containing natural components can be designed to enhance the efficacy of molecules with poor bioavailability. Nanoparticulate systems effective in wound healing and suitable for topical formulations were developed using H. italicum extracts, which are beneficial for the organism but exhibit low solubility and bioavailability.