Yaşam döngüsü değerlendirmesi: Rize içme suyu arıtma tesisi örneği
Life cycle assessment: Rize drinking water treatment plant example
- Tez No: 940998
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Rize Andon İçme Suyu Arıtma Tesisi (RİAT)'nin çevresel etkilerini değerlendirmek amacıyla Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) yöntemi kullanarak bir analiz gerçekleştirmektedir. RİAT'ın Küresel Isınma Potansiyeli (KIP) kategorisindeki toplam çevresel etki değeri 1,63 x 10-3 kg CO2 eşdeğeri olarak belirlenmiştir. Bu etki değerine en büyük katkıyı, %59,11 oranında ve 1,22 x 10-3 kg CO2 eşdeğeri ile PACS (Polialüminyum klorür hidroksit sülfat) nakliyesi sağlamaktadır. PACS nakliyesinin yüksek etki oranının nedeni, tesiste diğer kimyasallara kıyasla PACS kullanımının daha fazla olması nakliye sıklığını artırmış ve bu durumun, kamyon taşımacılığının CO2 emisyonlarını artırarak KIP değerini yükseltmesine neden olduğu belirlenmiştir. RİAT'ta KIP kategorisindeki çevresel etki değeri 5,48 x 10-3 kg CO2 eşdeğeri ile PAC (Polialüminyum klorür) kullanımının daha az çamur üretimi ve düşük dozaj gereksinimi açısından çevresel faydalar sağlayabileceği görülmektedir. PAC, 4,55 x 10-2 kg CO2 eşdeğeri olan PACS ile karşılaştırıldığında, daha düşük enerji tüketimi ve karbon salınımı ile üretilen bir kimyasal olduğundan, KIP etkisini azaltmada önemli bir rol oynamaktadır. Pompa istasyonları, tesiste enerji tüketiminin yaklaşık %85'ini oluşturarak tüm çevresel etki kategorilerine önemli katkı yapmaktadır. Zamanla kullanılan pompaların verimlilikleri düşmektedir. Bu nedenle, mevcut pompaların daha verimli ekipmanlarla değiştirilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, RİAT'ın çevresel etkilerini azaltmaya yönelik sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesi için önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study conducts an analysis using the Life Cycle Assessment (LCA) method to evaluate the environmental impacts of the Rize Andon Drinking Water Treatment Plant (RIAT).The total environmental impact value in the Global Warming Potential (GWP) category for RIAT was determined as 1.63 × 10⁻³ kg CO₂ equivalent. The most significant contributor to this impact was the transportation of PACS (polyaluminum chloride hydroxide sulfate), accounting for 59.11% of the total, with a contribution of 1.22 × 10⁻³ kg CO₂ equivalent. The high impact ratio of PACS transportation is attributed to its higher usage compared to other chemicals at the facility, which increased the frequency of transportation. Consequently, the rise in CO₂ emissions from truck transport led to a higher GWP value. At RIAT, the use of PAC (polyaluminum chloride) demonstrated environmental benefits in the GWP category, with a value of 5.48 × 10⁻³ kg CO₂ equivalent, due to its lower sludge production and reduced dosage requirements. When compared to PACS, which has a GWP of 4.55 × 10⁻² kg CO₂ equivalent, PAC plays a significant role in reducing GWP due to its production involving lower energy consumption and carbon emissions. Pump stations account for approximately 85% of the facility's energy consumption, contributing substantially to all environmental impact categories. Over time, the efficiency of the pumps decreases. Therefore, it is recommended to replace the existing pumps with more energy-efficient equipment. In conclusion, this study provides significant findings for the development of sustainability strategies aimed at reducing the environmental impacts of RIAT.