Kütahya Gençlik Merkezinde faaliyet gösteren gençlerin memnuniyet düzeylerinin farklı değişkenlere göre araştırılması
Investigation of satisfaction levels of young people operating in Kütahya Youth Center by different variables
  1. Tez No: 941030
  2. Yazar: ELVIN VAHABOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kütahya gençlik merkezinde faaliyet gösteren gençlerin kurumdan aldıkları hizmetlere yönelik memnuniyet düzeylerinin cinsiyet, yaş, öğrencilik durumu, aylık gelir durumu ve medeni durum gibi değişkenler açısından incelemektir. Çalışmaya 2024 yılında Kütahya ilindeki Gençlik Merkezi faaliyetlerine katılan rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiş 130 kadın ve 173 erkek olmak üzere toplam 303 genç birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan genç bireylerin tanımlayıcı/demografik özelliklerini belirlemek için“Demografik Özellik Formu”ve genç bireylerin Gençlik Merkezinden duydukları memnuniyet düzeylerini belirlemek için“Gençlik Merkezleri Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 26.0 Programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı özelliklere göre ölçek ve alt boyut puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Gruplar İçin T Testi ve Tek Faktörlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Gençlik Merkezi testi, gençlik merkezlerinin memnuniyet ölçeği ile tamamlayıcı ölçümleri arasındaki ilişkiye uygulanmıştır. Araştırma bulgularında genç bireylerin gençlik merkezleri memnuniyet düzeylerinin cinsiyet, yaş, öğrencilik durumu, aylık gelir durumu, medeni durum, hizmet alınan faaliyet alanı, faaliyetlere haftalık katılım süresi ve gençlik merkezlerinde faaliyetlere katılma sebebi değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Gençlik merkezlerinin memnuniyet ölçeği ile iş, eğitim ve yetersiz becerilerin yönleri arasında derin koşullu, olumlu ve anlamlı bir ilişki kurmuştur. Sonuç olarak gençlik merkezlerinden memnuniyet düzeyleri üzerinde cinsiyet, yaş, öğrencilik durumu, aylık gelir durumu ve medeni durum değişkenlerinin etkisinin olduğu ve Gençlik Merkezleri Memnuniyet Ölçeği ve alt boyutları arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; To examine the satisfaction levels of young people working in the Kütahya youth center with the services they receive from the institution in terms of variables such as gender, age, student status, monthly income and marital status. A total of 303 young individuals, 130 women and 173 men, selected by random sampling method who participated in the Youth Center activities in Kütahya in 2024, were included in the study.“Demographic Characteristics Form”was used to determine the descriptive/demographic characteristics of the young individuals participating in the study and“Youth Centers Satisfaction Scale”was used to determine the satisfaction levels of young individuals with the Youth Center. Data were analyzed with IBM SPSS 26.0 Program. T Test for Independent Groups and Single Factor Analysis of Variance were applied to compare scale and subscale scores according to descriptive characteristics. Pearson Correlation Test was applied for the relationship between the Youth Centers Satisfaction Scale and its sub-dimensions. In the research findings, it was observed that the satisfaction levels of young individuals in youth centers differ significantly according to the variables of gender, age, student status, monthly income status, marital status, field of activity in which service is received, weekly participation time in activities and the reason for participating in activities in youth centers. It has been determined that there is a high level, positive and significant relationship between the Youth Centers Satisfaction Scale and the Work, Education and Competence sub-dimensions. As a result, it was concluded that gender, age, student status, monthly income and marital status variables had an impact on the satisfaction levels of youth centers and that there was a positive and high level relationship between the Youth Centers Satisfaction Scale and its sub-dimensions.