Empowering Muslim women through sharia-compliant finance: The mahr bank model for ethical wealth creation
Şeriata uygun finans yoluyla Müslüman kadınları güçlendirmek: Etik servet oluşumu için mahr bank modeli
  1. Tez No: 941029
  2. Yazar: MOHAMMED NAFA'A
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ORÇUN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez, yenilikçi bir İslami finans modeli olan“Mahr Bank”ı tanıtarak, Kur'ânî bir evlilik yükümlülüğü olan mehir kavramını, etik servet oluşturma amacıyla yapılandırılmış bir finansal araca dönüştürmeyi hedeflemektedir. Şeriat ilkelerine dayanan bu model, tamamen dijital ve banka dışı bir finans kurumu olarak tasarlanmış olup, mehirin sukuk, vekâlet (wakalah) ve mudaraba gibi katılımcı ve varlık temelli yatırım araçları aracılığıyla değerlendirilmesini öngörmektedir. Çalışmada mehirin ekonomik, hukuki ve manevi boyutları incelenmekte; cinsiyet kapsayıcılığı açısından İslami finansta mevcut boşluklar belirlenmekte ve Mahr Bank modelinin Türkiye ve diğer İİT (İslam İşbirliği Teşkilatı) ülkelerinde uygulanabilirliği değerlendirilmektedir. Araştırma, düzenleyici analizler, kurumsal tasarım ve karşılaştırmalı finans modellerinden yararlanarak, İslam etiği ile modern kalkınma hedeflerini uyumlu hale getiren ölçeklenebilir bir çerçeve sunmaktadır. Mahr Bank, Müslüman kadınları sadece finansal sistemlerin yararlanıcısı değil, aynı zamanda sürdürülebilir ekonomik dönüşümün etkin paydaşları olarak konumlandıran, değer temelli bir alternatif finans modeli ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces an innovative Islamic finance model—Mahr Bank—designed to empower Muslim women by transforming mahr, a Qur'anic marital obligation, into a structured vehicle for ethical wealth creation. Grounded in Shariah principles, the model proposes a fully digital, non-bank financial institution that channels mahr into participatory, asset-backed investments through instruments such as sukuk, wakalah, and mudarabah. The study analyzes the economic, legal, and spiritual dimensions of mahr, identifies gaps in gender-inclusive Islamic finance, and assesses the feasibility of Mahr Bank's implementation in Türkiye and other OIC markets. Drawing on regulatory analysis, institutional design, and comparative financial models, the research outlines a scalable framework that aligns Islamic ethics with modern development goals. Mahr Bank offers a values-based alternative to conventional finance, positioning Muslim women not only as beneficiaries of financial systems but as active stakeholders in sustainable economic transformation.