Öğrenme halkası modellerinin öğrencilerin fen başarısına etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of learning cycle models on students' science achievement: A meta-analysis study
- Tez No: 941033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, fen öğretiminde öğrenme halkası modelleri kullanımının geleneksel yönteme kıyasla öğrencilerin fen başarısında ne derece etkili olduğunun araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ilgili birincil çalışmaların bulguları meta-analiz yöntemiyle sentezlenmiş ve bağımlı değişken“fen başarısı”için genel etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Ayrıca, çalışma karakteristikleri açısından ara değişken analizleri yapılarak öğrenme halkası modellerinin genel etkisinin, bu ara değişkenlerin etkisiyle değişip değişmediği araştırılmıştır. Bu kapsamda Ulusal Tez Merkezi, EBSCOhost, Web of Science, Scopus, TR Dizin ve DergiPark veri tabanlarında kapsamlı bir literatür taraması yapılarak fen eğitimi alanında yapılmış olan çok sayıda çalışma elde edilmiştir. Literatür taraması sonucunda elde edilen çalışmalar, önceden belirlenen kriterler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu süreçte seçilen 123 birincil çalışmada raporlanan 127 etki büyüklüğü meta-analize dahil edilmiştir. Analiz aşamasında Hedge's g etki büyüklüğü kullanılmış ve genel etki büyüklüğü kestiriminde rastgele etkiler modeli tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how effective the learning cycle models are in science education compared to traditional teaching methods in enhancing students' science achievement. To achieve this goal, findings from relevant primary studies were synthesized using the meta-analysis method, and the overall effect size for the dependent variable,“science achievement,”was calculated. In addition, moderator analyses were conducted based on study characteristics to examine whether the overall effect of learning cycle models varied according to these moderators. Within this scope, a comprehensive literature search was carried out in databases including the National Thesis Center, EBSCOhost, Web of Science, Scopus, TR Dizin, and DergiPark, resulting in the identification of many studies conducted in the field of science education. The studies obtained from the literature search were evaluated based on predetermined inclusion criteria. As a result, 123 primary studies were included in the meta-analysis, with 127 reported effect sizes. In the analysis phase, Hedge's g was used as the effect size metric, and the random-effects model was chosen for estimating the overall effect size. The overall effect size was calculated as g = 1,121 (95% CI [0,963, 1,279]; k = 123; p < ,001). This value indicates that the use of learning cycle models has a large effect on students' science achievement. Moderator analyses revealed that the model remains consistently effective across most contexts. However, it was also found that certain factors, such as educational level, subject matter, teacher effect, and researcher effect, should be carefully considered during implementation. In summary, this meta-analysis provides strong evidence that the use of learning cycle models in science teaching is an effective method for enhancing students' achievement and promoting deeper learning compared to traditional instructional methods.