Preparation of recycled polyolefin based flexible packaging film
  1. Tez No: 941047
  2. Yazar: EZGİ YILMAZ KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Plastiklerin doğada kendiliğinden geri dönüşememesi çevresel sorunlara yol açtığı görülmektedir. Bu çalışmada, çevresel sorunlara çözüm bulunması ve sürdürülebilirliğe katkıda sağlanması hedeflenmiştir. Polietilen (PE) esnek filmlerden biri olan streç film üretim sürecinde oluşan proses atıkları (PIR) ve son tüketiciden elde edilen streç film atıklarının (PCR) mekanik geri dönüşümü ve farklı oranlarda streç film üretiminde tekrar kullanılması amaçlanmıştır. Geri dönüşümlü PE filmlerin üretiminde, okten ve büten esaslı lineer düşük yoğunluk polietilen kopolimerleri (LLDPE-C4 ve LLDPE-C8) olmak üzere iki farklı PE kullanılmıştır İlk aşamada PIR ve PCR atıklar tek vidalı ekstrüder kullanılarak yeniden granüle edilmiştir. İkinci aşamada, okten ve büten esaslı PE kopolimerlerine hazırlanan PIR ve PCR atık granülleri farklı oranlarda (ağırlıkça %19,5; 37,5; 65; 72,5 ve 80) eklenerek üç katmanlı döküm ekstrüderinde geri dönüşümlü PE esnek filmlerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen filmlerin karakterizasyonu FTIR ve DSC analizleri ve mekanik özellikleri ASTM metoduna göre incelenmiştir. LLDPE-C8 kopolimeri (PE1; makine streç filmi) ile hazırlanan filmlerde artan PIR ve PCR varlığında kristalinite yüzdelerinde artmalar ile içerisindeki kırılganlık artmış bununla birlikte filmin içerisindeki okten varlığının azalmasıyla mekanik dayanımlarda (çekme uzaması %752'den %637'ye) ve parlaklık verilerinde (145 GU'dan 86 GU'ya) düşüşler tespit edilmiştir. LLDPE-C4 kopolimeri (PE2; el streç filmleri) ile hazırlanan PIR filmlerinde ise; %65 PIR içeriğinde mekanik dayanım önemli ölçüde artarken (çekme mukavemeti: 571 'den 602 MPa'a), %72,5 ve 80 PIR oranlarında kırılganlık artışıyla mekanik dayanımlarda düşüşler (çekme mukavemeti 528'den 352 MPa'a) tespit edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde; PIR içeren filmlerin PCR içeren filme göre daha uyumlu davrandığı ve PE2 kopolimeri ile hazırlanan %65PIR içerikli filmlerin en yüksek mekanik değerleri verdiği görülmüştür. Elde edilen bulgular, PIR ve PCR kullanımının PE streç film esnek filmlerin mekanik ve optik performansları üzerindeki etkilerini değerlendirmekte, geri dönüşüm sürecinin optimizasyonuna ve geri dönüştürülmüş hammaddelerin film üretim süreçlerindeki uygulanabilirliğini göstermesi açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the environmental issues arising from the nondegradability of plastics. The focus was on the mechanical recycling of process waste (PIR) from polyethylene (PE) stretch film production and post-consumer stretch film waste (PCR), with the goal of reusing these materials in the production of new stretch films. Two types of linear low-density polyethylene copolymers (LLDPE-C4 and LLDPE-C8) were employed in the process. In the first stage, PIR and PCR wastes were regranulated using a single-screw extruder. In the second stage, the regranulated PIR and PCR waste were blended with the copolymers at varying proportions (19.5%, 37.5%, 65%, 72.5%, and 80% by weight) and processed using three-layer cast extrusion to produce recyclable PE films. The films were characterized using FTIR and DSC analysis, and their mechanical properties were evaluated according to ASTM methods. For films produced with the LLDPEC8 copolymer (PE1), an increase in PIR and PCR content led to higher crystallinity, which resulted in increased brittleness. A reduction in mechanical strength was observed, with tensile elongation decreasing from 752% to 637% and brightness decreasing from 145 GU to 86 GU due to the reduced octene content. In contrast, films produced with the LLDPE-C4 copolymer (PE2) showed improved mechanical strength with 65% PIR content, with tensile strength increasing from 571 MPa to 602 MPa. However, at 72.5% and 80% PIR content, brittleness increased, and mechanical strength decreased, with tensile strength dropping from 528 MPa to 352 MPa. The results indicate that films containing PIR exhibited more consistent performance than those containing PCR, with the 65% PIR film produced with the PE2 copolymer demonstrating the highest mechanical properties. These findings are significant for optimizing the recycling process and demonstrating the feasibility of recycled materials in stretch film production