Kat mülkiyeti tesisinde arsa payı tespiti için taşınmaz değerleme raporu ihtiyacının araştırılması
Investigation of the need for real estate valuation report as a basis for land share determination in the establishment of condominium ownership
- Tez No: 941050
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP EMRE ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kat mülkiyetinin tesisinde arsa payının belirlenmesine ilişkin süreçlerde; kriter seçimi, kriterlerin ağırlıklandırılması, veri doğruluğu ve bu verilerin taşınmaz değerleme süreciyle ilişkisi konularında önemli eksiklikler bulunmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu sorunları belirlemek amacıyla literatür taraması yapılmış, alan uzmanlarıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve geliştirilen mülakat formu, alan uzmanlarından seçilen örneklem grubuna uygulanmıştır. Çalışma, Mardin ili Midyat ilçesinde yürütülen bir özel durum çalışması niteliğinde olup, çalışma bölgesindeki 852 ana taşınmaza ait; kadastro bilgileri, tapu bilgileri ve genel inşaat projeleri (mimari projeler) detaylı biçimde analiz edilmiş ve parsel bazlı tematik haritalar aracılığıyla görselleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, arsa payı tespitine ilişkin standart bir uygulama birliğinin bulunmadığını, kat mülkiyeti dosyalarının farklı formatlarda hazırlandığını ve geçmişten günümüze benzer sorunların devam ettiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, farklı bölgelerde arsa payı değerleme kriterleri ve ağırlıklarının dikkate alındığı bilimsel çalışmaların yapılması, değerleme tarihi, kriter seçimi ve ağırlıklarının yer aldığı bir değerleme raporunun hazırlanması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ülke genelinde standart bir hukuki ve teknik altyapının oluşturulması; arsa payı belirleme süreçlerinde bütüncül ve sistematik bir yaklaşımın benimsenmesini sağlayarak mevcut uygulamalardaki eksikliklerin ve hukuki uyuşmazlıkların önlenmesine katkı sunacaktır. Bu konuda araştırma yapacaklar konunun açıklanan yönleriyle ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the processes related to the determination of land share in the establishment of condominium ownership, there are significant deficiencies in the selection of criteria, weighting of criteria, data accuracy and the relationship of these data with the real estate valuation process. In this study, a literature review was conducted to identify the relevant issues, semi-structured interviews were carried out with field experts, and the developed interview form was applied to a sample group selected from field experts. This study is a case study conducted in Midyat district of Mardin province, involving a detailed analysis of cadastral data, title deed records, and general construction projects (architectural plans) pertaining to 852 primary real estate properties in the study area and the findings were visualized through parcel-based thematic maps. The research findings indicate that there is no standardized practice framework for determining land share, that condominium ownership files are prepared in varying formats, and that similar issues have persisted from past to present. In this context, it is necessary to conduct scientific studies that take into account the land share valuation criteria and weights in different regions, and to prepare a valuation report that includes the valuation date, criteria selection and weights. The establishment of a standardized legal and technical infrastructure across the country will contribute to the prevention of deficiencies in current practices and legal disputes by ensuring the adoption of a holistic and systematic approach in land share determination processes. It is advised that those conducting research on this topic to engage with the dimensions highlighted in this study to ensure a comprehensive understanding