Milli Mücadele günlerinde Cevat Dursunoğlu
  1. Tez No: 94107
  2. Yazar: TOLGA BAŞAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSKENDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Cevat (Dursunoğlu) Bey'in Milli Mücadele Dönemi'ndeki faaliyetleri üzerinde durulmuştur.Çahşmanın ilk bölümünde, çeşitli kaynaklarda Cevat Bey hakkında verilmiş olan özet niteliğindeki bilgiler ile arşivlerden ulaşabildiğimiz belgelerden yararlanılarak geniş bir biyografi oluşturulmaya çalışılmıştır. 1914'te Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girmesiyle beraber yedek subay olarak askere alınan Cevat Bey, çeşitli cephelerde görev aldıktan sonra 1918'de İstanbul'da terhis olmuştur. Mondros Mütarekesi 'nden sonra, ülke genelinde oluşmaya başlayan Müdafaâ-i Hukuk hareketleri Erzurum'da da kendisini göstermiş ve Cevat Bey,burada kurulan Müdafaâ-i Hukuk Cemiyeti'nde aktif görevlerde bulunmuştur. Erzurum Kongresi'nde merkez delegeliği hakkından Mustafa Kemal lehine istifa eden Cevat Bey, Kongreye Hasankale Delegesi olarak katılmıştır. Yine bu dönemde Erzurum'da çıkan Albayrak Gazetesi'nin idare heyeti içerisinde de bulunan Cevat Bey, 1920 yılında Bakû'de toplanan I. Doğu Halkları Kurultayı ile Türkiye Komünist Teşkilatlarının I. Kongresi'ne katılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is based on the activities of Cevat (Dursunoğlu) bey in the Turkish National War of Liberation. In the first chapter, an extensive biography of Cevat bey is given by the means of various sources and information gathered from the archives. With the Ottomans joining World War I in 1914, Cevat bey became a reserve officer and after performing duties in various fronts, he was demobilizated from the army in Istanbul in 1918. He was in an active role in the“National Defence Comunity”in Erzurum, which emerged after the Mondros Armistice as all around the country. Cevat bey joined the Erzurum congress as the Hasankale delegate after having resigned on the benefit of Mustafa Kemal, to join the congress as the central Erzurum delegate. He also was a member of the Albayrak News comittee and joined the I th. Eastren Nations Congress as well as the I. Congress of the Turkish Communist Organisation, in Baku in 1920.