Kapalı kanat yapısına sahip kuyruk üstü dikey iniş kalkışlı özgün iha tasarım ve performans analizi
Design and performance analysis of a tail-sitter vtol uav with a closed-wing configuration
- Tez No: 941070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Havadan ağır araçların uçuşuyla başlayan havacılık tarihi, zaman içinde birçok yenilikçi gelişmeye sahne olmuştur. Bu gelişmelerin birçoğu, sınırları zorlayan denemeler ve başarısızlıkların dahi bilgi birikimi sağlaması sayesinde gerçekleşmiştir. Bu bağlamda, tarih boyunca zaman zaman gündeme gelmiş olan kapalı kanat konfigürasyonu ile kuyruk üstü dikey iniş kalkış konseptlerinin birleştirilmesi üzerine bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, kapalı kanat yapısının potansiyel verimliliği ve geleceğin hava araçları arasında yer alma potansiyelini ele almakta; ayrıca bu yapının kuyruk üstü dikey iniş kalkış yeteneği ile bir araya getirildiği özgün bir insansız hava aracı (İHA) tasarımı sunmaktadır. Geçmişte teknolojik sınırlamalar bu tür tasarımların gerçekleştirilmesini engellemiş olsa da günümüzde özellikle katmanlı üretim tekniklerindeki gelişmeler sayesinde karmaşık yapıların üretimi mümkün hâle gelmiştir. Bu doğrultuda, katmanlı üretime uygun, dört rotorlu, kuyruk üstü dikey iniş kalkış yapabilen çok yönlü bir İHA'nın kavramsal ve detaylı tasarımı yapılmış, fonksiyonel bir prototipi üretilmiştir. Tasarım süreci boyunca elde edilen veriler değerlendirilmiş, performans analizleri ve uçuş testleri gerçekleştirilmiştir. Analizler ve testler sonucunda ise birtakım önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of aviation, which began with the flight of heavier-than-air vehicles, has seen numerous innovative developments over time. Many of these advancements were resulted from through bold experimentation and the valuable knowledge gained even from failures. Within this context, the present study explores the integration of two historically revisited concepts: the closed-wing configuration and the tail-sitter vertical takeoff and landing concept. This study evaluates the potential aerodynamic efficiency of the closed-wing structure and its applicability to next-generation aerial platforms. It presents a novel unmanned aerial vehicle (UAV) design that combines this configuration with tail-sitter takeoff and landing capability. Although such designs were previously limited by technological constraints, with the evolution of advanced manufacturing methods, especially additive manufacturing, complex and unconventional aerospace designs have become more achievable. In this study, a versatile, four-rotor UAV compatible with additive manufacturing methods and capable of tail-sitter takeoff and landing operations was conceptually and structurally designed. A functional prototype was produced. Throughout the development process, performance data were collected and evaluated, followed by comprehensive flight tests. The resulting analyses provided valuable insights into the system's behavior and viability.