Cerrahi hemşirelerinde afet deneyiminin merhamet yoğunluğu, hayatın anlamı ve mesleğe yönelik tutumlarına etkisi
The effect of disaster experience on compassion intensity, meaning of life and attitudes towards the profession in surgical nurses
- Tez No: 941069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇEÇEN ÇAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma, cerrahi hemşirelerinin afet deneyimlerinin, merhamet yorgunluğu, hayatın anlamı ve mesleğe yönelik tutumları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Gereç Yöntem: Tanımlayıcı ve fenomonolojik tipte olan araştırma, Kasım 2023- Kasım 2024 tarihleri arasında Manisa Şehir Hastanesi, Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini bu hastanelerin cerrahi birimlerde çalışan hemşireler (N=400), örneklemini ise, araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine uyan n= 240 hemşire oluşturdu. Tüm hemşirelere; Hemşire Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği, Hayatın Anlamı ve Amacı Ölçeği, Mesleğe Yönelik Tutumları Ölçekleri uygulandı. Deprem bölgesine gönüllü giden cerrahi hemşirelere (n=60) ise bunlara ek olarak yarı yapılandırılmış hazırlanan“Afet Bölgesinde Çalışmaya Yönelik Deneyimler”soru formu uygulandı. Veri analizinde SPSS 21.00 paket programı kullanılarak sayı yüzde, parametrik- non parametrik ve korelasyon analizleri yapıldı. Hemşirelerin afet deneyimine yönelik görüşleri ise nitel veri analiz yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Hemşirelerin Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği ortalama puanı 54,33±21,92 Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği ortalama puanı 67,87±9,10 ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ortalama puanı 159,53±14,80 olarak saptandı. Araştırma, n=60, deprem bölgesine giden ve n= 180 gitmeyen hemşirelerden oluştu. Deprem bölgesine giden afet deneyimi yaşayan hemşirelerin Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği ortalama puanı 52,41±22,23, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği ortalama puanı 69,18±9,53 ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ortalama puanı 161,21±14,08 saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the impact of disaster experiences on surgical nurses' levels of compassion fatigue, their sense of meaning in life, and their professional attitudes. Materials and Methods:This descriptive and phenomenological study was conducted between November 2023 and November 2024 at Manisa City Hospital, Merkezefendi State Hospital, and Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Faculty of Medicine Hospital. The study population consisted of nurses working in the surgical units of these hospitals (N=400), and the sample comprised 240 nurses who met the inclusion criteria and agreed to participate. Data were collected using the Nurse Information Form, the Compassion Fatigue Short Scale, the Meaning and Purpose of Life Scale, and the Attitudes Toward the Nursing Profession Scale. In addition, a semi-structured questionnaire titled“Experiences of Working in a Disaster Zone”was administered to 60 surgical nurses who had volunteered to serve in the earthquake-affected region. Quantitative data were analyzed using SPSS 21.0, applying descriptive statistics, parametric and non-parametric tests, and correlation analyses. Qualitative data regarding the nurses' disaster-related experiences were evaluated using thematic analysis. Findings: The mean score on the Compassion Fatigue Short Scale was 54.33±21.92; on the Meaning and Purpose of Life Scale, it was 67.87±9.10; and on the Attitudes Toward the Nursing Profession Scale, it was 159.53±14.80. Of the total sample, 60 nurses had experience working in the disaster area, while 180 did not. Among nurses with disaster experience, the mean scores were 52.41±22.23 for compassion fatigue, 69.18±9.53 for meaning and purpose in life, and 161.21±14.08 for professional attitudes.