Normal tiroid fonksiyonlu ve tiroid fonksiyon bozukluğu tanılı hastalarda monitörizasyon eşliğinde genel anestezi ihtiyacının gözlemlenmesi
Observing the need for general anesthesia with monitorization in patients with normal thyroid function and diagnosed with thyroid function disorder
- Tez No: 941088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR SUİDİYE YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve amaç: Hipotiroidi, tiroid bezinin yetersiz hormon üretimi sonucu ortaya çıkan ve yaygın olarak görülen bir endokrin bozukluktur. Hipotiroidi hastalarında multimodal görüntüleme yöntemleriyle beyindeki yapısal ve fonksiyonel değişiklikler gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar da tiroid hormonları ile GABAerjik sistem arasında karşılıklı bir düzenleme olduğunu desteklemektedir. Propofol, en sık kullanılan intravenöz indüksiyon ajanıdır ve GABA reseptörleri üzerinden etki eder. Çalışmamızda birincil amacımız hipotiroidi tanılı ve tedavisini almakta olan hastalar ile tiroid fonksiyonları normal olarak değerlendirilen hastaların bispektral indeks monitörizasyonu altında total intravenöz anestezide kullanılan propofol ve remifentanil tüketim miktarlarının karşılaştırılmasıdır. İkincil amacımız ise anestezi öncesi değerlendirilen tiroid hormon düzeyleri ve manyetik rezonans spektroskopik görüntülemede GABA metabolitinin değişikliklerin (ppm cinsinden ) saptanmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza ASA I-II statüsünde: Grup 1 (Kontrol grubu) (n=40) tiroid fonksiyon bozukluğu olmayan hastalar ve Grup 2 (Hipotiroid grubu) (n=40) hipotiroidi tanılı ve eksojen tiroid hormonu kullanan tiroid fonksiyon testleri normal aralıkta olan hastalar olmak üzere toplam 80 hasta dahil edildi. Hastalar preoperatif dönemde Montreal Değerlendirme Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği ile değerlendirildi. Operasyondan 1 gün önce tüm hastalara beyin MR incelemesi uygulandı. Hem non-invaziv görüntüleme yöntemi olması hem de tiroid bezi fonksiyon bozukluğu olan hastalarda beyin metabolitlerindeki değişiklikleri değerlendirmek için etkili bir yöntem olması nedeniyle MR spektroskopi görüntüleme yöntemi tercih edildi. Beyin metabolitleri incelemesinde NAA, Cr ve Glx pikleri tespit edildi bu spektrum içinde GABA'nın da olması nedeniyle değerler GABA'nın değişen konsantrasyonu olarak yorumlandı. Hastalar total intravenöz anestezi altında operasyona alındı. İndüksiyonda 2mg/kg propofol 0,5 mg/kg fentanil, 0,5 mg/kg roküronyum ile indüksiyon yapıldı. İdame bispektral indeks monitörizasyonu yapılarak değerler 40-60 arasında olacak şekilde 1-8 mg/kg/dk propofol infüzyonu, 0.5-2 mcg/kg/dk dozunda remifentanil infüzyonuyla sağlandı. Bulgular: Hipotiroidi tanılı hasta grubunda yaş ortalaması, kadın cinsiyet ve ASA II olma oranları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p değerleri sırasıyla; p0,005).
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Hypothyroidism is a common endocrine disorder resulting from insufficient hormone production by the thyroid gland. Structural and functional changes in the brain have been demonstrated in hypothyroid patients using multimodal imaging techniques. Studies have supported a reciprocal regulation between thyroid hormones and the GABAergic system. Propofol, the most commonly used intravenous induction agent, acts through GABA receptors. The primary objective of our study is to determine whether there is a distribution in the required propofol dose under total intravenous anesthesia, guided by variable bispectral index monitoring, in relation to thyroid hormone levels. Our secondary objective is to investigate whether there is a difference in the amount of the GABA metabolite in the anterior and posterior cortex regions on magnetic resonance spectroscopy imaging between patients with normal and abnormal thyroid function. Materials and Methods: A total of 80 patients with ASA I-II status were included in our study: Group 1, the Control group (n=40), consisted of patients without thyroid dysfunction, and Group 2, the Hypothyroid group (n=40), included patients diagnosed with hypothyroidism who were taking exogenous thyroid hormones and had thyroid function tests within normal ranges. Preoperatively, patients were assessed using the Montreal Cognitive Assessment Scale and the Beck Anxiety Inventory. Brain MRI scans were performed on all patients one day before surgery. Magnetic resonance spectroscopy imaging was chosen due to its non-invasive nature and its effectiveness in evaluating brain metabolite changes in patients with thyroid dysfunction. In examining brain metabolites, NAA, Cr, and Glx peaks were identified, which were interpreted as indicators of changing GABA concentrations. The patients were operated on using total intravenous anesthesia. Induction was made with 2 mg/kg propofol, 0.5 mg/kg fentanyl, and 0.5 mg/kg rocuronium. Maintenance bispectral index monitoring is performed with propofol infusion at a dose of 1-8 mg/kg/min and remifentanil infusion at a dose of 0.5-2 mcg/kg/min, with bispectral index monitoring values between 40-60. Results: In the patient group diagnosed with hypothyroidism, mean age, female gender and ASA II rates were found to be statistically significantly higher compared to the control group (p values; p0.005).