Yeni nesil led ışık cihazlarının farklı yoğunluk modu ve ışınlama süreleri ile çeşitli ortodontik adeziv sistemlerin metal braketlerin bağlanma dayanımına etkisi
The effect of different intensity modes and curing times of new generation led light-curing units and various orthodontic adhesive systems on the shear bond strength of metal brackets
- Tez No: 941089
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA MÜGE BAKA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortodontik tedavi amacıyla çekilmiş premolar dişlere metal braketlerin yapıştırılması sırasında kullanılan çeşitli ortodontik adezivlerin ve LED ışık cihazlarının farklı yoğunluk modu ve sürelerinin braketin bağlanma dayanımı üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesidir. Çalışmaya dahil edilen 160 sağlam üst premolar diş rastgele 10 gruba dağıtılmıştır. Grup I'de Transbond XT, Grup II'de BracePaste kullanılarak braketler yapıştırılmıştır. Her iki grup da kullanılan ışık cihazları ve ışınlama modlarına göre 5'er alt gruba ayrılmıştır. Grup Ia ve IIa; Valo standart güç modu ile 10 saniye, Grup Ib ve IIb; Valo yüksek güç modu ile 8 saniye, Grup Ic ve IIc; Valo ekstra güç modu ile 6 saniye, Grup Id ve IId; Woodpecker normal modu ile 10 saniye, Grup Ie ve IIe; Woodpecker turbo modu ile 6 saniye süreyle ışınlanmıştır. Braketler yapıştırıldıktan sonra universal test cihazında örneklerin makaslama bağlanma dayanımı test edilmiştir. Kopma sonrası braket ve diş yüzeyleri stereo mikroskopta incelenmiş ve artık adeziv indeksine göre puanlanmıştır. Bağlanma dayanımı verilerinin istatistiksel analizi için ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi ve çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. ARI skoru verilerinin analizinde Ki-kare testi kullanılmıştır. Valo LED ışık cihazının tüm modlarında Transbond XT ile BracePaste'nin bağlanma dayanımı benzer bulunmuştur (p>0,05). Hem Woodpecker LED ışık cihazının tüm modlarında hem de kullanılan ışık cihazlarından bağımsız olarak, Transbond XT'nin bağlanma dayanımı BracePaste'ye göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate in vitro the effects of various orthodontic adhesives and different intensity modes and durations of LED light devices used during the bonding of metal brackets to extracted premolar teeth for orthodontic treatment on the bond strength of the bracket. The 160 sturdy upper premolar teeth included in the study were randomly distributed into 10 groups. Brackets were bonded using Transbond XT in Group I and BracePaste in Group II. Both groups were divided into 5 subgroups according to the light devices and curing modes used. Groups Ia and IIa were cured with Valo standard power mode for 10 seconds, Groups Ib and IIb were cured with Valo high power mode for 8 seconds, Groups Ic and IIc were cured with Valo extra power mode for 6 seconds, Groups Id and IId were cured with Woodpecker normal mode for 10 seconds, and Groups Ie and IIe were cured with Woodpecker turbo mode for 6 seconds. After the brackets were bonded, the shear bond strength of the samples was tested on the universal testing machine. After breakage, the bracket and tooth surfaces were examined under a stereo microscope and scored according to the adhesive remnant index. For statistical analysis of the bond strength data, the Mann-Whitney U test was applied for pairwise comparisons and the Kruskal Wallis H test was applied for multiple comparisons. Chi-square test was used in the analysis of ARI score data. In all modes of the Valo LED light device, the bond strength of Transbond XT and BracePaste was found to be similar (p>0.05). Both in all modes of the Woodpecker LED light device and regardless of the light devices used, the bond strength of Transbond XT was found to be significantly higher than BracePaste (p0.05).