Dahiliye kliniklerinde çalışan hemşirelerin etik duyarlılık ve örgütsel erdemlilik düzeyleri
Ethical sensitivity and organizational virtue levels of nurses working in internal medicine clinics
- Tez No: 941105
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, dahiliye kliniklerinde çalışan hemşirelerin etik duyarlılık ve örgütsel erdemlilik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikteki araştırma, İstanbul'daki özel bir hastanede görev yapmakta olan 111 hemşire ile yapıldı. Verilerin elde edilmesinde, Tanıtıcı Bilgi Formu, Ahlaki Duyarlılık Anketi ile Örgütsel Erdemlilik Ölçeğinden yararlanıldı. Elde edilen verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Student's t- test, Mann-Whitney U test, Kruskal –Wallis H test ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. Hemşirelerin yaş ortalaması 30,39±6,38 yıl olup, %80,2'si kadın, %42,3'ü ön lisans mezunu, %48,6'sı 5-10 yıl mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin Ahlaki Duyarlılık Anketi toplam ve“Otonomi”,“Yarar Sağlama”,“Bütüncül Yaklaşım”,“Çatışma”,“Uygulama”,“Oryantasyon”alt boyut puanları sırasıyla 61,45±27,76, 12,87±6,69, 8,06±5,05, 8,75±4,85, 8,99±4,69, 8,59±4,35, 6,43±3,75 olarak, Örgütsel Erdemlilik Ölçeği toplam ve“Dürüstlük ve Bağışlayıcılık”,“Güven ve Nezaket”,“İyimserlik”alt boyutu puanları ise sırasıyla 4,49±0,96, 4,40±0,98, 4,63±1,08, 4,58±1,06 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the ethical sensitivity and organizational virtuousness levels of nurses working in internal medicine clinics. The descriptive study was conducted with 111 nurses working in a private hospital in Istanbul. Descriptive Information Form, Moral Sensitivity Questionnaire and Organizational Virtuousness Scale were used to obtain the data. Descriptive statistics, Student's t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test and Spearman's Correlation Analysis were used to analyse the data. The mean age of the nurses was 30.39±6.38 years and 80.2% were female. 42.3% had an associate degree and 48.6% had 5-10 years of professional experience. The total scores of nurses on the Moral Sensitivity Questionnaire and its subdimensions,“Autonomy,”“Providing Benefit”,“Holistic Approach”,“Conflict”,“Application”and“Orientation,”were found to be 61.45±27.76, 12.87±6.69, 8.06±5.05, 8.75±4.85, 8.99±4.69, 8.59±4.35, and 6.43±3.75, respectively. The total scores on the Organizational Virtuousness Scale and its subdimensions,“Integrity and Forgiveness,”“Trust and Courtesy,”and“Optimism,”were found to be 4.49±0.96, 4.40±0.98, 4.63±1.08, and 4.58±1.06, respectively.