Türkiye'de pamuk sektörünün Türk ekonomisine etkisi ve küresel rekabet gücü
The impact of cotton sector in Türkiye on the Turkish economyand its global competitiveness
- Tez No: 941106
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Pamuk, küresel tekstil sanayisinin en önemli hammaddelerinden biri olup geniş ekim alanları ve yüksek ticari değere sahip bir üründür. Tarımsal ürünlerdeki verimlilik ve maliyet unsurları, pamuk üretiminin uluslararası rekabet gücünü doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Üretim, tüketim ve dış ticaret dinamikleri, ülkelerin ekonomik karar alımlarında stratejik bir rol oynamaktadır. Pamuk sektörü içerisindeki sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmek için verimlilik artışı ve destekleme politikaları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Dünya içerisinde Türkiye'nin pamuk sektöründeki küresel rekabet gücü, üretim süreçleri, dış ticaret performansı ve karşılaştırmalı üstünleri çerçevesinde analizde bulunulmuştur. Ülkenin pamuk ihracatındaki rekabet avantajını değerlendirmek amacıyla Açıklanmış karşılaştırmalı Üstünlük (RCA), Göreceli İhracat Avantajı (RXA) ve Simetrik Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük (RSCA) endeksleri kullanılmış, ülkenin pamuk ithalatındaki rekabet avantajını değerlendirmek için ise Nispi İthalat Nüfuz Endeksi (RMP) ve Nispi Ticaret Avantajı Endeksi (RTA) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ile Türkiye'nin pamuk sektöründe dönemsel olarak rekabet avantajına sahip olduğu görülmüştür. Ancak, üretim maliyetleri, tarımsal teşviklerin etkinliği ve küresel piyasa değişkenlikleri nedeni ile bu avantajın sürdürülebilirliğinin risk altında olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Türkiye'nin pamuk sektöründeki rekabet gücünü arttırabilmesi için üretimde maliyet unsurlarının optimize edilmesi, destekleme politikalarının etkinleştirilmesi ve modern teknolojilerin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Sektörün küresel piyasalar içerisinde güçlendirmek için uzun vadeli ve sürdürülebilir stratejilerin benimsenmesi kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cotton is one of the most important raw materials of the global textile industry with its large cultivation areas and high commercial value. Productivity and cost factors in agricultural products are among the factors that directly affect the international competitiveness of cotton production. Production, consumption and foreign trade dynamics play a strategic role in the economic decision-making processes of countries. In order to achieve sustainable competitive advantage in the cotton sector, productivity increase and support policies are of great importance. In this study, Turkey's global competitiveness in the cotton sector is analyzed within the framework of production processes, foreign trade performance and comparative advantages. To assess the country's export compeririveness in cotton, The Revealed Comparative Advantage (RCA), Relative Export Advantage (RXA) and Symmetric Revealed Comparative Advantage (RSCA) indices were utilized. Meanwhile, The Relative Import Penetration Index (RMP) and Relative Trade Advantage Index (RTA) were employed to evaluate the country's import competitiveness in the cotton sector. The finding indicate that Turkey has periodically held a competitive advantage in the cotton sector. However, factors such as production costs, the effectiveness of agricultural subsidies and fluctuations in global markets pose risks to the sustainability of this advantage. the sustainability of this advantage is at risk due to production costs, the effectiveness of agricultural incentives and global market fluctuations. In order for Turkey to increase its competitiveness in the cotton sector, cost factors in production need to be optimized, support policies need to be activated and modern technologies need to be disseminated. It is critical to adopt long-term and sustainable strategies to strengthen the sector in global markets.