Online alışveriş sitelerinin özel üyelik uygulamasının kompulsif satın alma davranışına yansımaları
Reflections of online shopping sites' special membership application on compulsive buying behavior
  1. Tez No: 941112
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEYFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Günümüzde alışveriş, yalnızca ihtiyaç temelli bir eylem olmaktan çıkarak, psikolojik ve sosyal etkenlerin yön verdiği karmaşık bir sürece dönüşmüştür. Özellikle dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte çevrimiçi alışveriş, tüketici davranışlarını derinden etkilemektedir. Bu bağlamda, çevrimiçi alışveriş platformlarının sunduğu özel üyelik uygulamalarının bireylerde kompulsif satın alma davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla yürütülen araştırma, nitel araştırma yaklaşımı benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış; elde edilen veriler MAXQDA 2020 yazılımı aracılığıyla tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, özel üyelik programları tüketicilerin satın alma sıklığını artırmakta ve kişiselleştirilmiş bildirimler, kampanyalar ve indirimler gibi pazarlama unsurları bireylerde kompulsif satın alma eğilimini tetiklemektedir. Özel üyelere sunulan ayrıcalıklar, tüketicilerde bir tür satın alma döngüsü oluşturarak dürtüsel davranışların artmasına neden olmaktadır. Bu yönüyle çalışma, dijital pazarlama stratejilerinin tüketici psikolojisi üzerindeki etkisini irdeleyen literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, shopping has evolved beyond meeting basic needs and has become a complex process shaped by psychological and social influences. With the rapid spread of digitalization, online shopping significantly impacts consumer behavior. In this context, the main purpose of this study is to examine the effects of exclusive membership programs on compulsive buying behavior in the context of online shopping platforms. To achieve this aim, the study adopts a qualitative research approach. Semi-structured interviews were used as the data collection tool, and the data were analyzed through thematic analysis using the MAXQDA 2020 software. According to the findings, exclusive membership programs lead to an increase in consumers' purchase frequency, while personalized notifications, campaigns, and discounts enhance compulsive buying tendencies. The privileges offered to exclusive members tend to create a continuous buying cycle, which further stimulates impulsive purchasing behavior. In this regard, the study contributes to the existing literature by exploring the psychological impact of digital marketing strategies on consumer behavior.