Sosyal duygusal öğrenme mesleki gelişim eğitiminin tasarlanması uygulanması ve değerlendirilmesi
Designing, implementing, and evaluating the social emotional learning professional development program
- Tez No: 941111
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Eğitim sistemleri, uzun yıllardır öğrencilerin gerçek yaşama hazırlanmasına ilişkin eleştiriler ve tartışmalarla şekillenmektedir. Okulların akademik başarıyı tek ölçüt olarak kabul eden geleneksel yaklaşımları, bireylerin yaşam becerileri ve sosyal duygusal ihtiyaçlarını göz ardı etmektedir. Ancak, duygusal zekâ (EQ) kavramının ortaya çıkışı ve bu alanda yapılan araştırmalar, yaşam başarısının yalnızca akademik zekâ (IQ) ile açıklanamayacağını göstermiştir. Bu durum, eğitim sistemlerinde önemli bir değişim yaratmış ve birçok ülke, ulusal eğitim programlarını çocukların sosyal ve mesleki başarılarını destekleyecek yaşam becerilerini geliştirme amacıyla yeniden yapılandırmıştır. Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ), bireylerin duygusal ve sosyal becerilerini destekleyerek bu değişime katkı sağlayan kritik bir alan olarak öne çıkmaktadır. Ancak, Türkiye'de SDÖ uygulamalarına yönelik çalışmaların ağırlıklı olarak çocuklara odaklandığı, öğretmenlerin SDÖ'ye yönelik mesleki yeterliliklerini artıracak programların ise sınırlı olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, öğretmenlerin SDÖ'ye yönelik farkındalıklarını arttıracak ve sınıflarında SDÖ uygulama yetkinliklerini destekleyecek mesleki gelişim programlarının tasarlanması, eğitimdeki bu eksikliği gidermek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, öğretmenlere yönelik olarak Sosyal Duygusal Öğrenme Mesleki Gelişim Eğitim Programı (SDÖMEGEP) tasarlanmış, uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Program, uygulamaya dayalı atölyeler ve sınıf içi uygulama paylaşım günlerini içeren 40 saatlik bir eğitim süreci olarak yapılandırılmıştır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da görev yapan 12 sınıf ve okul öncesi öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında karma araştırma yöntemi benimsenmiş ve nitel ile nicel verilerin birleştirildiği“iç içe karma desen”kullanılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiş, atölye sürecinde öğretmenlerin günlüklerinden ve anekdot kayıtlarından elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin sınıflarda uyguladıkları etkinliklere dair düzenlenen paylaşım günü sunumları incelenmiştir. Programın etkilerini değerlendirmek için yarı deneysel desen kullanılmış ve program öncesinde öntest, program sonrasında sontest uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralamalar Testi kullanılarak anlamlı farklar incelenmiştir. Sonuçlar, öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğunu (Z = -3,059, p < 0.01) ve katılımcıların yüzdesel başarı puanlarında ortalama %66'lık bir artış kaydedildiğini göstermiştir. Katılımcıların program süresince edindikleri bilgi ve becerileri sınıflarına taşıdığı, bu becerilerin atölye hedef kazanımlarıyla uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, SDÖMEGEP Program Değerlendirme Formu sonuçları, programın etkili, uygulanabilir ve hedeflerine uygun bir mesleki gelişim programı olarak değerlendirildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Education systems have long been shaped by criticisms and debates regarding their role in preparing students for real life. Traditional approaches that consider academic achievement the sole measure of success often overlook fundamental needs such as life skills and social-emotional competencies. However, the emergence of emotional intelligence (EQ) and research conducted in this field have demonstrated that life success cannot be solely explained by academic intelligence (IQ). This has led to a significant transformation in education systems, prompting many countries to restructure their national education programs to foster life skills that support children's social and professional success. Social-emotional learning (SEL) has emerged as a critical domain that contributes to this transformation by supporting individuals' emotional and social skills. However, in Turkey, studies on social-emotional learning practices primarily focus on children, while programs designed to enhance teachers' professional competencies in SEL remain limited. In this context, creating professional development programs that will raise teachers' awareness of SEL and support their competence in implementing SEL in their classrooms is of great importance in addressing this gap in education. In this study, a Social-Emotional Learning Professional Development Training Program (SEL-PDTP) was designed, implemented, and evaluated for teachers. The program was a 40-hour training process, including workshop-based activities and classroom practice sharing sessions. The study was conducted with 12 primary and preschool teachers working in Istanbul during the 2023–2024 academic year. A mixed-methods research design was adopted, employing an“embedded mixed-methods design”where qualitative and quantitative data were integrated. Purposeful sampling was used to select participants. Qualitative data from teachers' workshop journals and anecdotal records were analyzed using content analysis. Additionally, presentations from a practice-sharing day, where teachers shared the activities they implemented in their classrooms, were analyzed. A quasi-experimental design was employed to evaluate the program's effects, with pre-tests conducted before the program and post-tests administered after completion. Quantitative data were analyzed using the Wilcoxon Signed Ranks Test to determine significant differences. Results indicated a statistically significant difference between pre-test and post-test scores (Z = -3.059, p < 0.01), with an average increase of 66% in participants' percentage success scores. Participants also applied the knowledge and skills acquired during the program in their classrooms, aligning with its intended learning outcomes. Moreover, results from the SEL-PDTP Evaluation Form demonstrated that participants perceived the program as practical, applicable, and aligned with its objectives.